- KNIA / KRLS - http://www.kniakrls.com -

Area Wrestlers Results At The State Meet

Posted By Sports On February 19, 2010 @ 11:15 am In Today’s Local Sports | Comments Disabled

Follow our local wrestlers during the state meet this week at kniakrls.com. Click here to see updated results for our area wrestlers throughout the tournament

FRIDAY RESULTS
Class 1A
Second Round Consolation…Pleasantville’s Chris Ramirez pinned by Austin Rausch of Manson NW Webster 4:59…Ramirez has been eliminated from the tournament…

Second Round Consolation…Phil Lumley of Pleasantville pinned by Brendan Ter Lee of West Lyon Inwood 3:40…Lumley has been eliminated from competiton

All Marion County wrestlers that qualified have now been eliminated from the State Tournament…KNIA/KRLS congratulates all of them on their efforts and successes this season

THURSDAY RESULTS
Class 3A
Querterfinals..Brent Smith of Pella pinned by Jake Ballweg of Waverly Shell Rock in 1:38

Second Round Consolation..Pinned by Dominic Chase of Bettemdorf 5:24..Smith eliminated from the tournament and finishes 33-6.

Second Round Consolation…A.J. Arendell of Pella pinned by Evan Knight of Urbandale in 1:25..Arendell ekliminated from the tournament and finishes 31-6

Class 1A
1st Round.. Chris Ramirez (JR), Pleasantville, lost by pin to Dacoda Ward of Lisbon in first round 4:28.

1st round Consolation..Won by 2-1 decision over Trent Baker of Westwood Sloan

1st Round..Phil Lumley (JR), Pleasantville lost by pin to Joe Koehn of Elgin, 2:19.

1st Round Consolation..Won by major decision 13-5 over Austin Kromminga of Clarksville

WEDENSDAY RESULTS
CLASS 3A
1st Round: Daniel Williams of Oskaloosa (Twin Cedars) lost to Taylor Wickett Bettendorf 10-2

Consolation Round: lost to Tyler McWilliams Sioux City East 5-1 (Williams has been eliminated from compeition)

1st Round: Brent Smith of Pella defeated Tanner Rengenweather of Linn-Mar 6-0

1st Round: A.J Arrendell of Pella lost to Jarrod Bartel of Mason City by pin

Consolation Round: Defeated Cameron Jewett Sioux City East. 1:35

CLASS 2A
1st Round: Jake Tool of PCM lost to Matt Gross of Laporte City-Union 5-3

Consolation Round: lost to Mark Tiedmann of Charels City by pin (Tool has been eliminated from competition)

1st Round: Dalton Kingery of PCM lost by pin in 4:40 to J.C Verande of Williamsburg

Consolation Round: lost to Kyle Blocker of East Marshall 11-2 (Kingery has been eliminated from compeition)


Article printed from KNIA / KRLS: http://www.kniakrls.com

URL to article: http://www.kniakrls.com/2010/02/area-wrestlers-at-the-state-meet/

Copyright © 2009 KNIA/KRLS. All rights reserved.