- KNIA / KRLS - http://www.kniakrls.com -

Dobmeier, Higday, Johnson Earn Wins At Knoxville Saturday

Posted By Sports On May 17, 2010 @ 5:58 am In Today’s Local Sports | Comments Disabled

[simage=2392,400,y,center]

The final checkered flag fell just before the rains started falling and three winners were able to celebrate in a soggy victory lane Saturday night at the Knoxville Raceway. Austin Johnson took advantage of Chris Maurer’s late race crash while leading to win the 305 race. Josh Higday dominated from start to finish in winning the 360 main event, and Mark Dobmeier was victorious in the 410s.

Official Results from the Knoxville Raceway

410 RESULTS

Time Trial 1, 1. Ian Madsen, (R) St. Marys, NSW, Aust. , 16.068; 2. Dusty Zomer, Sioux Falls SD, 16.203; 3. Bronson Maeschen, Pleasantville IA, 16.246; 4. Josh Schneiderman, West Burlington IA, 16.28; 5. Brian Brown, Grain Valley MO, 16.304; 6. Don Droud Jr., Lincoln NE, 16.328; 7. Lynton Jeffrey, Prairie City IA, 16.352; 8. David Gravel, Waterford CT, 16.354; 9. Robby Wolfgang, (R) Sioux Falls SD, 16.371; 10. Mark Dobmeier, Grand Forks ND, 16.439; 11. Mike Deavers, Normal IL, 16.463; 12. Bill Rose, Plainfield IN, 16.516; 13. Scott Winters, Butterfield MN, 16.534; 14. Ricky Logan, Little Rock AR, 16.538; 15. Mike Reinke, Howards Grove WI, 16.54; 16. Tony Bruce Jr., Liberal KS, 16.559; 17. Skip Jackson, Sydney, NSW, Aust. , 16.595; 18. Brian Paulus, Mechanicsburg PA, 16.602; 19. Mike Moore, Des Moines IA, 16.615; 20. Ryan Bunton, (R) Morton IL, 16.764; 21. Kaley Gharst, Decatur IL, 16.765; 22. Rager Phillips, Pleasantville IA, 16.783; 23. Bob Weuve, Newton IA, 16.896; 24. Scott Uttech, New Berlin WI, 17.172; 25. Phillip Mock, Pleasant Prairie WI, 17.25; 26. Austin McCarl, Altoona IA, 17.278; 27. Jake Ossenfort, Rapid City SD, 17.297; 28. Davey Heskin, St. Michael MN, 17.579; 29. Sid Blandford Jr., Vail CO, 17.62; 30. Mark Shirshekan, Farmington MO, 18.079; 31. Kyle Hirst, Loomis CA, 18.291;
Heat 1, 1 laps, No Time: 1. Lynton Jeffrey, Prairie City IA; 2. Mark Dobmeier, Grand Forks ND; 3. Tony Bruce Jr., Liberal KS; 4. Ian Madsen, (R) St. Marys, NSW, Aust. ; 5. Josh Schneiderman, West Burlington IA; 6. Davey Heskin, St. Michael MN; 7. Scott Winters, Butterfield MN; 8. Rager Phillips, Pleasantville IA; 9. Phillip Mock, Pleasant Prairie WI; 10. Mike Moore, Des Moines IA;
Heat 2, 1 laps, No Time: 1. Skip Jackson, Sydney, NSW, Aust. ; 2. Ricky Logan, Little Rock AR; 3. Mike Deavers, Normal IL; 4. David Gravel, Waterford CT; 5. Brian Brown, Grain Valley MO; 6. Dusty Zomer, Sioux Falls SD; 7. Ryan Bunton, (R) Morton IL; 8. Bob Weuve, Newton IA; 9. Austin McCarl, Altoona IA; 10. Sid Blandford Jr., Vail CO;
Heat 3, 1 laps, 3:24.2: 1. Don Droud Jr., Lincoln NE; 2. Bronson Maeschen, Pleasantville IA; 3. Bill Rose, Plainfield IN; 4. Robby Wolfgang, (R) Sioux Falls SD; 5. Kaley Gharst, Decatur IL; 6. Jake Ossenfort, Rapid City SD; 7. Mark Shirshekan, Farmington MO; 8. Scott Uttech, New Berlin WI; 9. Mike Reinke, Howards Grove WI;
B Feature , 12 laps, No Time: 1. Scott Winters, Butterfield MN; 2. Davey Heskin, St. Michael MN; 3. Rager Phillips, Pleasantville IA; 4. Mike Deavers, Normal IL; 5. Ryan Bunton, (R) Morton IL; 6. Mike Moore, Des Moines IA; 7. Austin McCarl, Altoona IA; 8. Mark Shirshekan, Farmington MO; 9. Jake Ossenfort, Rapid City SD; 10. Phillip Mock, Pleasant Prairie WI; 11. Scott Uttech, New Berlin WI; 12. Sid Blandford Jr., Vail CO;
A Feature , 20 laps, No Time: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks ND; 2. Brian Brown, Grain Valley MO; 3. Don Droud Jr., Lincoln NE; 4. Lynton Jeffrey, Prairie City IA; 5. David Gravel, Waterford CT; 6. Josh Schneiderman, West Burlington IA; 7. Robby Wolfgang, (R) Sioux Falls SD; 8. Dusty Zomer, Sioux Falls SD; 9. Bronson Maeschen, Pleasantville IA; 10. Bill Rose, Plainfield IN; 11. Tony Bruce Jr., Liberal KS; 12. Austin McCarl, Altoona IA; 13. Skip Jackson, Sydney, NSW, Aust. ; 14. Ian Madsen, (R) St. Marys, NSW, Aust. ; 15. Ricky Logan, Little Rock AR; 16. Kaley Gharst, Decatur IL; 17. Scott Winters, Butterfield MN; 18. Ryan Bunton, (R) Morton IL; 19. Mike Moore, Des Moines IA; 20. Bob Weuve, Newton IA; 21. Mark Shirshekan, Farmington MO; 22. Mike Deavers, Normal IL; 23. Davey Heskin, St. Michael MN; 24. Rager Phillips, Pleasantville IA. Lap Leaders: Dobmeier 1-6; Gravel 7; Dobmeier 8-20

360 RESULTS

Time Trial , 1 laps, 1. Clint Garner, Sioux Falls SD, 16.142; 2. Dustin Selvage, Indianola IA, 16.236; 3. Lee Grosz, Harwood ND, 16.24; 4. Bryan Dobesh, Sioux Falls SD, 16.242; 5. Dennis Moore Jr., Grinnell IA, 16.338; 6. RJ Johnson, Tampa FL, 16.416; 7. Jesse Hockett, Warsaw MO, 16.422; 8. Russ Hall, Pleasant Hill IA, 16.43; 9. Matt Moro, Polk City IA, 16.452; 10. Nate Van Haaften, Otley IA, 16.507; 11. Jon Agan, Knoxville IA, 16.511; 12. John Hall, Marion IA, 16.592; 13. Tom Lenz, Marion IA, 16.607; 14. Randy Martin, California MO, 16.708; 15. Tasker Phillips, Pleasantville IA, 16.755; 16. Josh Higday, Des Moines IA, 16.781; 17. Joe Beaver, Knoxville IA, 16.874; 18. Joe Miller, Vail IA, 16.916; 19. Johnny Anderson, Indianola IA, 16.968; 20. Gregg Bakker, Sioux Falls SD, 16.98; 21. Chad Humston, Giltner NE, 16.983; 22. Ryan Roberts, Aurora NE, 16.991; 23. Jonathan Cornell, Sedalia MO, 17.055; 24. Ricky Montgomery, Lakewood CO, 17.107; 25. Brett Mather, Ames IA, 17.145; 26. Tony Shilling, Knoxville IA, 17.263; 27. Chad Heimbaugh, Pleasant Hill IA, 17.347; 28. Danny Heskin, St. Michael MN, 17.444; 29. Alan Zoutte, Knoxville IA, 17.564; 30. Jamie Ball, (R) Knoxville IA, 17.624; 31. Haley Arnold, Sedalia MO, 17.933; 32. Casey Friedrichsen, Arthur IA, 18.097; 33. Jarrod Schneiderman, West Burlington IA, 18.133; 34. Mike Williams, Knoxville IA, 18.183; 35. Ryan Bickett, (R) Ramona SD, 20.337;
Heat 1, 7 laps, 2:04.1: 1. Chad Humston, Giltner NE; 2. Joe Beaver, Knoxville IA; 3. Clint Garner, Sioux Falls SD; 4. Matt Moro, Polk City IA; 5. Dennis Moore Jr., Grinnell IA; 6. Brett Mather, Ames IA; 7. Jamie Ball, (R) Knoxville IA; 8. Tom Lenz, Marion IA;
Heat 2, 7 laps, 2:05.2: 1. Ryan Roberts, Aurora NE; 2. Dustin Selvage, Indianola IA; 3. Randy Martin, California MO; 4. RJ Johnson, Tampa FL; 5. Tony Shilling, Knoxville IA; 6. Nate Van Haaften, Otley IA; 7. Joe Miller, Vail IA; 8. Chad Heimbaugh, Pleasant Hill IA; 9. Haley Arnold, Sedalia MO;
Heat 3, 7 laps, 2:09.3: 1. Johnny Anderson, Indianola IA; 2. Jonathan Cornell, Sedalia MO; 3. Jon Agan, Knoxville IA; 4. Lee Grosz, Harwood ND; 5. Jesse Hockett, Warsaw MO; 6. Danny Heskin, St. Michael MN; 7. Casey Friedrichsen, Arthur IA; 8. Ryan Bickett, (R) Ramona SD; 9. Tasker Phillips, Pleasantville IA;
Heat 4, 7 laps,2:12.1: 1. Josh Higday, Des Moines IA; 2. Gregg Bakker, Sioux Falls SD; 3. Ricky Montgomery, Lakewood CO; 4. Bryan Dobesh, Sioux Falls SD; 5. Russ Hall, Pleasant Hill IA; 6. Jarrod Schneiderman, West Burlington IA; 7. John Hall, Marion IA; 8. Mike Williams, Knoxville IA; 9. Alan Zoutte, Knoxville IA;
B Feature , 10 laps, 3:13.9: 1. Dennis Moore Jr., Grinnell IA; 2. Jesse Hockett, Warsaw MO; 3. Nate Van Haaften, Otley IA; 4. Brett Mather, Ames IA; 5. Russ Hall, Pleasant Hill IA; 6. John Hall, Marion IA; 7. Tasker Phillips, Pleasantville IA; 8. Danny Heskin, St. Michael MN; 9. Chad Heimbaugh, Pleasant Hill IA; 10. Tony Shilling, Knoxville IA; 11. Casey Friedrichsen, Arthur IA; 12. Ryan Bickett, (R) Ramona SD; 13. Joe Miller, Vail IA; 14. Jamie Ball, (R) Knoxville IA; 15. Haley Arnold, Sedalia MO; 16. Alan Zoutte, Knoxville IA; 17. Mike Williams, Knoxville IA; 18. Jarrod Schneiderman, West Burlington IA; 19. Tom Lenz, Marion IA;
A Feature , 15 laps, No Time: 1. Josh Higday, Des Moines IA; 2. Jon Agan, Knoxville IA; 3. Clint Garner, Sioux Falls SD; 4. Bryan Dobesh, Sioux Falls SD; 5. Ryan Roberts, Aurora NE; 6. Matt Moro, Polk City IA; 7. Johnny Anderson, Indianola IA; 8. Dustin Selvage, Indianola IA; 9. Randy Martin, California MO; 10. Chad Humston, Giltner NE; 11. Jesse Hockett, Warsaw MO; 12. Nate Van Haaften, Otley IA; 13. Ricky Montgomery, Lakewood CO; 14. Dennis Moore Jr., Grinnell IA; 15. Joe Beaver, Knoxville IA; 16. Brett Mather, Ames IA; 17. Lee Grosz, Harwood ND; 18. Jonathan Cornell, Sedalia MO; 19. RJ Johnson, Tampa FL; 20. Gregg Bakker, Sioux Falls SD. Lap Leaders: Higday 1-15

305 RESULTS

Heat 1, 6 laps, No Time: 1. Jamie Ball, Knoxville IA; 2. Bob Hildreth, Iowa Falls IA; 3. Austin Johnson, Minneapolis MN; 4. Alan Ambers, Knoxville IA; 5. Nick Ross, Oskaloosa IA; 6. Chris Maurer, Colfax IA; 7. Casie Shilling, (R) Knoxville IA; 8. Matthew Stelzer, Omaha NE; 9. Steve Palmer, Des Moines IA;
Heat 2, 6 laps, 1:53.0: 1. Matt Stephenson, Altoona IA; 2. Mark Widmar, Ottumwa IA; 3. Steve Breazeale, Trenton MO; 4. Marty Stephenson, Mitchellville IA; 5. Chad Huston, Jamesport MO; 6. Dave Saffell, Pleasantville IA; 7. Mike Van Haaften, Pella IA; 8. Bob Lamb, Mitchellville IA;
A Feature 1, 12 laps, No Time: 1. Austin Johnson, Minneapolis MN; 2. Steve Breazeale, Trenton MO; 3. Marty Stephenson, Mitchellville IA; 4. Bob Hildreth, Iowa Falls IA; 5. Mitchell Alexander, Knoxville IA; 6. Mike Van Haaften, Pella IA; 7. Jamie Ball, Knoxville IA; 8. Casie Shilling, (R) Knoxville IA; 9. Alan Ambers, Knoxville IA; 10. Matt Stephenson, Altoona IA; 11. Nick Ross, Oskaloosa IA; 12. Mark Widmar, Ottumwa IA; 13. Dave Saffell, Pleasantville IA; 14. Chris Maurer, Colfax IA; 15. Chad Huston, Jamesport MO. Lap Leaders: Matt Stephenson 1-11; Johnson 12-13


Article printed from KNIA / KRLS: http://www.kniakrls.com

URL to article: http://www.kniakrls.com/2010/05/dobmeier-higday-johnson-earn-wins-at-knoxville-saturday/

Copyright © 2009 KNIA/KRLS. All rights reserved.