- KNIA / KRLS - http://www.kniakrls.com -

Friday State Track Meet RESULTS For Area Athletes

Posted By Sports On May 21, 2010 @ 7:55 pm In Today’s Local Sports | Comments Disabled

Several area athletes will be competing today during day two of the State Track and Field Meet in Des Moines. We will post results of each event as they are available so check back here often throughout the day to see how our area athletes do

STATE TRACK AND FIELD MEET SCHEDULE BY EVENT
FRIDAY MAY 21ST

Girls Class 1A Distance Medley Relay…Melcher Dallas…23rd..4:35.82..Shayla Jefferies, Amanda Marlin, Lexi Crozier, Delaney Jensen

Boys Class 1A 4×200 Relay Final..Melcher Dallas…23rd..1:37.96..Kevin Routh, Josh Shrader, Cody Alexander, Clint Wetterling

Boys Class 1A Discus…Ross Dawson…Melcher Dallas…23rd…107′ 5″

Girls Class 1A High Jump…Lindsay Hoehns…Twin Cedars…3rd…5′ 5″—Top 3 all tied with 5’5″ so criteria was used by officials to determine finishing order of top three based on previous jumps

Boys Class 1A Distance Medley Relay Final..Melcher Dallas…20th..4:00.07..Kevin Routh, Josh Shrader, Clint Wetterling, Cody Alexander

Boys Class 1A 4×100 Relay Prelim…Melcher Dallas…24th..47.77…DNQ for finals…Kevin Roush, Josh Shrader, Cody Alexander, Clint Wetterling

Boys Class 3A Long Jump…Matt Meyers…Pella…20th..19 ft 5 3/4 inches

Girls Class 3A Distance Medley Relay Final…Pella…4th..4:13.59…Lauren Manecke, Katie Sunderman, Nadine Van Zomeren, Maddy Davis

Boys Class 2A 400 Hurdles Final…Jordan Van Roekel..PCM…11th…55.78

Boys Class 3A 400 Hurdles Final..
Taylor Cox..Pella…16th…57.97
Chris Meyers…Pella…22nd…59.30

Girls Class 3A 400 Hurdles Final…Marielle Gaiser..Pella…11th…1:09.08

4:00pm…Boys Class 2A 4×200 Relay Final…
Pleasantville…DQ in prelims..Bryan Korselman, Bobby Beier, Conner Cummings, Chris Peden

Boys Class 3A 4×200 Relay Final…Pella…5th…1:31.30…Josh Pringle, Matt Meyers, Mark Frommelt, Brett Bogaard

Girls Class 2A 4×200 Relay Final…PCM…13th…1:48.58…Stephanie Hayden, Taylor Van Roekel, Jennifer Templeman, Jordan Wood

Girls Class 3A 4×200 Relay Final…Pella…18th…1:50.36…Lauren Manecke, Morgan Hiemstra, Jordyn Vandelune, Katie Sunderman

Boys Class 3A Shotput…Ty Dunkin…Knoxville…8th…49 ft 6 1/2 inches

Boys Class 2A 110 Hurdles Prelim…Joe Gilson..PCM…12th..15.77..DNQ for finals

Boys Class 2A Distance Medley Relay Final…Pella Christian…4th…3:35.09…Sam Tvedt, Chase Carlson, Zach Vos, Skyler Giddings

Boys Class 3A Distance Medley Relay Finals…Knoxville…3rd..3:32.48..Colton Spaur, Austin Houser, Harlan Sytsma, Alex Edwards

Boys Class 2A 4X100 Relay Prelim…Pella Christian…9th..44.29…DNQ for finals…missed by .09…Caleb Fredrickson, Chase Carlson, Sam Tvedt, Zach Vos

Boys Class 3A 4×100 Relay Prelim…Knoxville…22nd..45.30…DNQ for finals…Colton Spaur, Justin Garrison, Shafer Brown, Keeton Thomas

Girls Class 2A 4×100 Relay Prelim
Pella Christian…6th…51.05…Qualified for Saturday’s Finals…Sarah Faber, Jasmin Schelhaas, Kate Van Gilst, Emily Van Gelder..
PCM…14th…51.67…DNQ for finals…Stephanie Hayden, Taylor Van Roekel, Jennifer Templeman, Jordan Wood

Girls Class 3A 4×100 Relay Prelim…Pella…24th…53.77..DNQ for finals…Morgan Hiemstra, Erica Schulte, Jordyn Vandelune, Madeline Meyer

Boys Class 2A 4×400 Relay Prelims..Pleasantville…13th..3:28.82…DNQ for finals…Bryan Korselman, Conner Cummings, Zak Ellingson, Chris Peden

Boys Class 3A 4×400 Relay Prelim…
Pella…2nd…Tied Heelan for fastest prelim at 3:24.40…Qualified for Saturday’s Finals…Grant Gustafson, Zach Wittenberg, Austin King, Brett Bogaard..
.Knoxville…4th…3:24.95…Qualified for Saturday’s Finals…Alex Edwards, Jamie Vanderveer, Reed Long, Harlan Sytsma

Girls Class 3A 4×400 Relay Prelim…Pella…5th..4:04.67…Qualified for Saturday’s Finals…Lauren Manecke, Katie Sunderman, Maddy Davis, Nadine Van Zomeren


Article printed from KNIA / KRLS: http://www.kniakrls.com

URL to article: http://www.kniakrls.com/2010/05/friday-state-track-schedule-for-area-athletes/

Copyright © 2009 KNIA/KRLS. All rights reserved.