- KNIA / KRLS - http://www.kniakrls.com -

Selvage Wins 360s While Brown Takes IRA vs. Knoxville Sprint Car Win

Posted By Sports On May 10, 2010 @ 6:00 am In Today’s Local Sports | Comments Disabled

[simage=2333,200,y,left][simage=2334,200,y,right]

Dustin Selvage made sure to stay on the bottom throughout the 360 A-Main at the Knoxville Raceway Saturday night.  It paid off late in the race when he passed Greg Baker coming out of the fourth turn as the white flag waved.  Selvage held off Baker who earlier in the evening set a one-lap track record in qualifying in the 360 class.  In the Sprint Car Class, Brian Brown had a last place finish last week and Saturday night, he won the Sprint Car A-Main after a furious dual with Lynton Jeffery and Mark Dobmeier.  Brown said his crew set up the just right for the track conditions.

Official Results from the Knoxville Raceway:

KNOXVILLE RACEWAY, Knoxville, IA
May 8, 2010

410 RESULTS

Time Trial, 1 laps, 1. Bronson Maeschen, Pleasantville IA, 14.655; 2. Austin McCarl, Altoona IA, 14.718; 3. Josh Schneiderman, West Burlington IA, 14.785; 4. Dusty Zomer, Sioux Falls SD, 14.789; 5. Brian Brown, Grain Valley MO, 14.798; 6. Brooke Tatnell, Sans Souci, NSW, Aust. , 14.825; 7. Mark Dobmeier, Grand Forks ND, 14.845; 8. Don Droud Jr., Lincoln NE, 14.88; 9. Lynton Jeffrey, Prairie City IA, 14.919; 10. Ian Madsen, (R) St. Marys, NSW, Aust. , 14.976; 11. Davey Heskin, St. Michael MN, 14.989; 12. Seth Brahmer, Wisner NE, 15.082; 13. Ricky Logan, Little Rock AR, 15.155; 14. Bill Balog, Eau Claire WI, 15.175; 15. Rob Kubli, (R) Milo IA, 15.18; 16. Kaley Gharst, Decatur IL, 15.207; 17. Todd King, Sheboygan Falls WI, 15.313; 18. Mike Moore, Des Moines IA, 15.33; 19. Mike Reinke, Howards Grove WI, 15.339; 20. Rager Phillips, Pleasantville IA, 15.369; 21. Scott Neitzel, Beaver Dam WI, 15.372; 22. Phillip Mock, Pleasant Prairie WI, 15.381; 23. Bob Weuve, Newton IA, 15.387; 24. John VanDenBerg, Oskaloosa IA, 15.392; 25. Mike Deavers, Normal IL, 15.414; 26. Scott Uttech, New Berlin WI, 15.475; 27. Robby Wolfgang, (R) Sioux Falls SD, 15.485; 28. Ryan Bunton, (R) Morton IL, 15.506; 29. John Haeni, Brownsville WI, 15.642; 30. Ty Bartz, Sheboygan Falls WI, 15.779; 31. Dave Uttech, Kenosha WI, 15.796; 32. Andy Hunt, Randolph WI, 15.801; 33. Bill Wirth, Cudahy WI, 15.831; 34. Kris Spitz, Salem WI, 15.975; 35. Russel Borland, Kewaskum WI, 16.013; 36. Brandon Thone, Sheboygan WI, 16.403; 37. Nick Alden, Salem WI, 16.674; 38. Skip Jackson, Sydney, NSW, Aust. , 17.223; 39. Wayne Modjeski, Oak Creek WI, No Time;
Heat 1, 8 laps, 2:03.7: 1. Scott Neitzel, Beaver Dam WI; 2. Lynton Jeffrey, Prairie City IA; 3. Bronson Maeschen, Pleasantville IA; 4. Brian Brown, Grain Valley MO; 5. Todd King, Sheboygan Falls WI; 6. Ricky Logan, Little Rock AR; 7. John Haeni, Brownsville WI; 8. Mike Deavers, Normal IL; 9. Nick Alden, Salem WI; 10. Bill Wirth, Cudahy WI;
Heat 2, 8 laps, No Time: 1. Mike Moore, Des Moines IA; 2. Brooke Tatnell, Sans Souci, NSW, Aust. ; 3. Ian Madsen, (R) St. Marys, NSW, Aust. ; 4. Austin McCarl, Altoona IA; 5. Skip Jackson, Sydney, NSW, Aust. ; 6. Phillip Mock, Pleasant Prairie WI; 7. Bill Balog, Eau Claire WI; 8. Scott Uttech, New Berlin WI; 9. Kris Spitz, Salem WI; 10. Ty Bartz, Sheboygan Falls WI;
Heat 3, 8 laps, No Time: 1. Bob Weuve, Newton IA; 2. Mike Reinke, Howards Grove WI; 3. Mark Dobmeier, Grand Forks ND; 4. Josh Schneiderman, West Burlington IA; 5. Rob Kubli, (R) Milo IA; 6. Robby Wolfgang, (R) Sioux Falls SD; 7. Davey Heskin, St. Michael MN; 8. Dave Uttech, Kenosha WI; 9. Russel Borland, Kewaskum WI;
Heat 4, 8 laps, 2:06.0: 1. Seth Brahmer, Wisner NE; 2. Don Droud Jr., Lincoln NE; 3. Rager Phillips, Pleasantville IA; 4. Dusty Zomer, Sioux Falls SD; 5. Ryan Bunton, (R) Morton IL; 6. Andy Hunt, Randolph WI; 7. Brandon Thone, Sheboygan WI; 8. John VanDenBerg, Oskaloosa IA; 9. Kaley Gharst, Decatur IL;
B Feature , 12 laps, No Time: 1. Bill Balog, Eau Claire WI; 2. Mike Deavers, Normal IL; 3. John Haeni, Brownsville WI; 4. Phillip Mock, Pleasant Prairie WI; 5. Bill Wirth, Cudahy WI; 6. Scott Uttech, New Berlin WI; 7. Russel Borland, Kewaskum WI; 8. Kris Spitz, Salem WI; 9. Brandon Thone, Sheboygan WI; 10. Robby Wolfgang, (R) Sioux Falls SD; 11. Dave Uttech, Kenosha WI; 12. Nick Alden, Salem WI; 13. Ricky Logan, Little Rock AR; 14. Andy Hunt, Randolph WI;
A Feature , 20 laps, No Time: 1. Brian Brown, Grain Valley MO; 2. Mark Dobmeier, Grand Forks ND; 3. Lynton Jeffrey, Prairie City IA; 4. Don Droud Jr., Lincoln NE; 5. Brooke Tatnell, Sans Souci, NSW, Aust. ; 6. Dusty Zomer, Sioux Falls SD; 7. Austin McCarl, Altoona IA; 8. Josh Schneiderman, West Burlington IA; 9. Ian Madsen, (R) St. Marys, NSW, Aust. ; 10. Bronson Maeschen, Pleasantville IA; 11. Mike Reinke, Howards Grove WI; 12. Mike Moore, Des Moines IA; 13. Skip Jackson, Sydney, NSW, Aust. ; 14. Bob Weuve, Newton IA; 15. Bill Balog, Eau Claire WI; 16. Scott Neitzel, Beaver Dam WI; 17. Todd King, Sheboygan Falls WI; 18. Mike Deavers, Normal IL; 19. John Haeni, Brownsville WI; 20. Phillip Mock, Pleasant Prairie WI; 21. Rob Kubli, (R) Milo IA; 22. Rager Phillips, Pleasantville IA; 23. Ryan Bunton, (R) Morton IL; 24. Seth Brahmer, Wisner NE. Lap Leaders: Jeffrey 1-8; Brown 9-20
360 RESULTS

Time Trial , 1 laps, 1. Gregg Bakker, Sioux Falls SD, 15.941; 2. Jonathan Cornell, Sedalia MO, 15.963; 3. Clint Garner, Sioux Falls SD, 15.964; 4. Dennis Moore Jr., Grinnell IA, 15.983; 5. Johnny Anderson, Indianola IA, 16.035; 6. RJ Johnson, Tampa FL, 16.117; 7. Matt Moro, Polk City IA, 16.118; 8. Jon Agan, Knoxville IA, 16.121; 9. Lee Grosz, Harwood ND, 16.125; 10. Chad Humston, Giltner NE, 16.126; 11. Dustin Selvage, Indianola IA, 16.139; 12. Danny Heskin, St. Michael MN, 16.19; 13. Ryan Bickett, (R) Ramona SD, 16.206; 14. Josh Higday, Des Moines IA, 16.216; 15. Ryan Roberts, Aurora NE, 16.218; 16. David Hall, Des Moines IA, 16.226; 17. Bryan Dobesh, Sioux Falls SD, 16.256; 18. Nate Van Haaften, Otley IA, 16.266; 19. Don Young, Bartlett TN, 16.355; 20. Chad Heimbaugh, Pleasant Hill IA, 16.482; 21. Brett Mather, Ames IA, 16.485; 22. Ricky Montgomery, Lakewood CO, 16.486; 23. Joe Beaver, Knoxville IA, 16.535; 24. Tom Lenz, Marion IA, 16.571; 25. TJ Luedke, Plymouth WI, 16.574; 26. Tasker Phillips, Pleasantville IA, 16.58; 27. Alan Zoutte, Knoxville IA, 16.752; 28. Rod Richards, Van Meter IA, 16.972; 29. Jamie Ball, (R) Knoxville IA, 16.975; 30. Mike Williams, Knoxville IA, 16.983; 31. Tyler Trainor, Streator IL, 24.521; 32. John Hall, Marion IA, No Time;
Heat 1, 7 laps, 1:54.7: 1. Brett Mather, Ames IA; 2. Lee Grosz, Harwood ND; 3. Bryan Dobesh, Sioux Falls SD; 4. Gregg Bakker, Sioux Falls SD; 5. Johnny Anderson, Indianola IA; 6. Ryan Bickett, (R) Ramona SD; 7. TJ Luedke, Plymouth WI; 8. Jamie Ball, (R) Knoxville IA;
Heat 2, 7 laps, 1:53.3: 1. Ricky Montgomery, Lakewood CO; 2. Chad Humston, Giltner NE; 3. Nate Van Haaften, Otley IA; 4. Josh Higday, Des Moines IA; 5. Jonathan Cornell, Sedalia MO; 6. RJ Johnson, Tampa FL; 7. Tasker Phillips, Pleasantville IA; 8. Mike Williams, Knoxville IA;
Heat 3, 7 laps,1:53.6: 1. Don Young, Bartlett TN; 2. Clint Garner, Sioux Falls SD; 3. Dustin Selvage, Indianola IA; 4. Matt Moro, Polk City IA; 5. Ryan Roberts, Aurora NE; 6. Alan Zoutte, Knoxville IA; 7. Tyler Trainor, Streator IL; 8. Joe Beaver, Knoxville IA;
Heat 4, 7 laps, 1:53.6: 1. Tom Lenz, Marion IA; 2. Dennis Moore Jr., Grinnell IA; 3. David Hall, Des Moines IA; 4. Danny Heskin, St. Michael MN; 5. Chad Heimbaugh, Pleasant Hill IA; 6. John Hall, Marion IA; 7. Jon Agan, Knoxville IA; 8. Rod Richards, Van Meter IA;
B Feature , 10 laps, 2:43.5 NEW TRACK RECORD: 1. Jonathan Cornell, Sedalia MO; 2. Ryan Roberts, Aurora NE; 3. Johnny Anderson, Indianola IA; 4. Jon Agan, Knoxville IA; 5. Ryan Bickett, (R) Ramona SD; 6. RJ Johnson, Tampa FL; 7. Chad Heimbaugh, Pleasant Hill IA; 8. Alan Zoutte, Knoxville IA; 9. TJ Luedke, Plymouth WI; 10. Jamie Ball, (R) Knoxville IA; 11. Rod Richards, Van Meter IA; 12. Tyler Trainor, Streator IL; 13. Joe Beaver, Knoxville IA; 14. John Hall, Marion IA; 15. Tasker Phillips, Pleasantville IA; 16. Mike Williams, Knoxville IA;
A Feature , 15 laps, No Time: 1. Dustin Selvage, Indianola IA; 2. Gregg Bakker, Sioux Falls SD; 3. Lee Grosz, Harwood ND; 4. Clint Garner, Sioux Falls SD; 5. Dennis Moore Jr., Grinnell IA; 6. Matt Moro, Polk City IA; 7. Chad Humston, Giltner NE; 8. Tom Lenz, Marion IA; 9. Brett Mather, Ames IA; 10. Josh Higday, Des Moines IA; 11. Don Young, Bartlett TN; 12. Danny Heskin, St. Michael MN; 13. Ricky Montgomery, Lakewood CO; 14. Jonathan Cornell, Sedalia MO; 15. Ryan Roberts, Aurora NE; 16. Johnny Anderson, Indianola IA; 17. Bryan Dobesh, Sioux Falls SD; 18. Nate Van Haaften, Otley IA; 19. David Hall, Des Moines IA; 20. Jon Agan, Knoxville IA. Lap Leaders: Van Haaften 1; Bakker 2-13; Selvage 14-15


Article printed from KNIA / KRLS: http://www.kniakrls.com

URL to article: http://www.kniakrls.com/2010/05/selvage-wins-360s-while-brown-takes-ira-vs-knoxville-sprint-car-win/

Copyright © 2009 KNIA/KRLS. All rights reserved.