- KNIA / KRLS - http://www.kniakrls.com -

Tatnell Wins Night 1 Of World of Outlaws Mediacom Shootout

Posted By Sports On June 4, 2010 @ 6:00 am In Today’s Local Sports | Comments Disabled

A week ago Brooke Tatnell was in Australia racing in the Aussie National Championships. A week later he beat the World of Outlaws at the Knoxville Raceway. Tatnell started on the poll and lead all 25 laps to capture night one of the Mediacom/Hall of Fame Shootout. Tatnell also used lapped traffic to his advantage by using pick maneuvers to keep runner-up Jason Meyers and third place Sammy Swindell behind him. Tonight the top 20 finishers from last night’s race will be inverted meaning Tatnell will start 20th in the A-Main.

410 RESULTS

Time Trial, 1. Danny Lasoski, Dover MO, 14.924; 2. Joey Saldana, Brownsburg IN, 14.989; 3. Paul McMahan, Nashville TN, 14.991; 4. Steve Kinser, Bloomington IN, 15.031; 5. Kerry Madsen, Sydney, NSW, Aust. , 15.095; 6. Brian Brown, Grain Valley MO, 15.099; 7. Jason Sides, Bartlett TN, 15.112; 8. Sammy Swindell, Germantown TN, 15.119; 9. Jason Meyers, Clovis CA, 15.153; 10. Dusty Zomer, Sioux Falls SD, 15.183; 11. Daryn Pittman, Owasso OK, 15.193; 12. Chad Kemenah, Findlay OH, 15.27; 13. Skip Jackson, Sydney, NSW, Aust. , 15.318; 14. Brooke Tatnell, Sans Souci, NSW, Aust. , 15.321; 15. Ed Lynch Jr, Apollo PA, 15.338; 16. Lance Dewease, Fayetteville PA, 15.354; 17. Craig Dollansky, Elk River MN, 15.357; 18. Tyler Walker, Encino CA, 15.425; 19. Adam Wilt, York PA, 15.484; 20. Brian Ellenberger, Butler PA, 15.495; 21. Robby Wolfgang, (R) Sioux Falls SD, 15.5; 22. Josh Schneiderman, West Burlington IA, 15.52; 23. Don Droud Jr., Lincoln NE, 15.525; 24. Brad Sweet, Grass Valley CA, 15.531; 25. Mike Deavers, Normal IL, 15.541; 26. Rager Phillips, Pleasantville IA, 15.566; 27. Donny Schatz, Fargo ND, 15.573; 28. Lynton Jeffrey, Prairie City IA, 15.577; 29. Ryan Bunton, (R) Morton IL, 15.591; 30. Randy Hannagan, Pittsboro IN, 15.607; 31. Jac Haudenschild, Wooster OH, 15.615; 32. Austin McCarl, Altoona IA, 15.631; 33. Bronson Maeschen, Pleasantville IA, 15.648; 34. Erin Crocker, Wilbraham MA, 15.683; 35. Cale Conley, Vienna WV, 15.763; 36. Lucas Wolfe, Mechanicsburg PA, 15.779; 37. Toni Lutar, White Rock, BC, Can. , 15.792; 38. Johnny Herrera, Albuquerque NM, 15.823; 39. Sam Hafertepe Jr., Sunnyvale TX, 15.85; 40. Kraig Kinser, Bloomington IN, 15.855; 41. Mark Dobmeier, Grand Forks ND, 15.895; 42. Ian Madsen, (R) St. Marys, NSW, Aust. , 15.915; 43. Ben Gregg, Glendale AZ, 15.986; 44. Mike Moore, Des Moines IA, 16.075; 45. Sid Blandford Jr., Vail CO, 16.605; 46. Davey Heskin, St. Michael MN, No Time;
Heat 1, 8 laps, No Time: 1. Jason Meyers, Clovis CA; 2. Craig Dollansky, Elk River MN; 3. Kerry Madsen, Sydney, NSW, Aust. ; 4. Danny Lasoski, Dover MO; 5. Toni Lutar, White Rock, BC, Can. ; 6. Mark Dobmeier, Grand Forks ND; 7. Robby Wolfgang, (R) Sioux Falls SD; 8. Bronson Maeschen, Pleasantville IA; 9. Ryan Bunton, (R) Morton IL; 10. Mike Deavers, Normal IL; 11. Skip Jackson, Sydney, NSW, Aust. ;
Heat 2, 8 laps, No Time: 1. Brooke Tatnell, Sans Souci, NSW, Aust. ; 2. Joey Saldana, Brownsburg IN; 3. Dusty Zomer, Sioux Falls SD; 4. Tyler Walker, Encino CA; 5. Josh Schneiderman, West Burlington IA; 6. Ian Madsen, (R) St. Marys, NSW, Aust. ; 7. Johnny Herrera, Albuquerque NM; 8. Brian Brown, Grain Valley MO; 9. Erin Crocker, Wilbraham MA; 10. Randy Hannagan, Pittsboro IN; 11. Erin Crocker, Wilbraham MA; 12. Rager Phillips, Pleasantville IA;
Heat 3, 8 laps, 2:08.7: 1. Ed Lynch Jr, Apollo PA; 2. Jason Sides, Bartlett TN; 3. Daryn Pittman, Owasso OK; 4. Donny Schatz, Fargo ND; 5. Paul McMahan, Nashville TN; 6. Don Droud Jr., Lincoln NE; 7. Sam Hafertepe Jr., Sunnyvale TX; 8. Jac Haudenschild, Wooster OH; 9. Adam Wilt, York PA; 10. Kerry Madsen, Sydney, NSW, Aust. ; 11. Ben Gregg, Glendale AZ;
Heat 4, 8 laps, 2:13.6: 1. Lance Dewease, Fayetteville PA; 2. Sammy Swindell, Germantown TN; 3. Steve Kinser, Bloomington IN; 4. Chad Kemenah, Findlay OH; 5. Lucas Wolfe, Mechanicsburg PA; 6. Brian Ellenberger, Butler PA; 7. Brad Sweet, Grass Valley CA; 8. Austin McCarl, Altoona IA; 9. Kraig Kinser, Bloomington IN; 10. Mike Moore, Des Moines IA;
Dash, 6 laps, No Time: 1. Brooke Tatnell, Sans Souci, NSW, Aust. ; 2. Jason Meyers, Clovis CA; 3. Ed Lynch Jr, Apollo PA; 4. Sammy Swindell, Germantown TN; 5. Danny Lasoski, Dover MO; 6. Joey Saldana, Brownsburg IN; 7. Jason Sides, Bartlett TN; 8. Paul McMahan, Nashville TN; 9. Lance Dewease, Fayetteville PA; 10. Craig Dollansky, Elk River MN;
B Feature, 12 laps, No Time: 1. Brian Brown, Grain Valley MO; 2. Jac Haudenschild, Wooster OH; 3. Adam Wilt, York PA; 4. Brad Sweet, Grass Valley CA; 5. Mark Dobmeier, Grand Forks ND; 6. Randy Hannagan, Pittsboro IN; 7. Austin McCarl, Altoona IA; 8. Brian Ellenberger, Butler PA; 9. Don Droud Jr., Lincoln NE; 10. Kraig Kinser, Bloomington IN; 11. Bronson Maeschen, Pleasantville IA; 12. Robby Wolfgang, (R) Sioux Falls SD; 13. Johnny Herrera, Albuquerque NM; 14. Davey Heskin, St. Michael MN; 15. Mike Moore, Des Moines IA; 16. Ryan Bunton, (R) Morton IL; 17. Cale Conley, Vienna WV; 18. Mike Deavers, Normal IL; 19. Ian Madsen, (R) St. Marys, NSW, Aust. ; 20. Ben Gregg, Glendale AZ;
A Feature, 25 laps, 7:30.9: 1. Brooke Tatnell, Sans Souci, NSW, Aust. ; 2. Jason Meyers, Clovis CA; 3. Sammy Swindell, Germantown TN; 4. Jason Sides, Bartlett TN; 5. Joey Saldana, Brownsburg IN; 6. Steve Kinser, Bloomington IN; 7. Danny Lasoski, Dover MO; 8. Lance Dewease, Fayetteville PA; 9. Kerry Madsen, Sydney, NSW, Aust. ; 10. Craig Dollansky, Elk River MN; 11. Paul McMahan, Nashville TN; 12. Brad Sweet, Grass Valley CA; 13. Donny Schatz, Fargo ND; 14. Chad Kemenah, Findlay OH; 15. Lucas Wolfe, Mechanicsburg PA; 16. Tyler Walker, Encino CA; 17. Kraig Kinser, Bloomington IN; 18. Mark Dobmeier, Grand Forks ND; 19. Brian Brown, Grain Valley MO; 20. Jac Haudenschild, Wooster OH; 21. Josh Schneiderman, West Burlington IA; 22. Sam Hafertepe Jr., Sunnyvale TX; 23. Ed Lynch Jr, Apollo PA; 24. Adam Wilt, York PA; 25. Toni Lutar, White Rock, BC, Can. ; 26. Dusty Zomer, Sioux Falls SD; 27. Daryn Pittman, Owasso OK. Lap Leader: Tatnell 1-25

305 RESULTS

Heat 1, 6 laps, 1:48.0: 1. Randy Smith, Mt. Ayr IA; 2. Marty Stephenson, Mitchellville IA; 3. Matt Stephenson, Altoona IA; 4. Bob Lamb, Mitchellville IA; 5. Matthew Stelzer, Omaha NE; 6. Bobby Mincer, Burlington IA; 7. Bob Hildreth, Iowa Falls IA; 8. J Kinder, Holts Summit MO;
Heat 2, 6 laps, 1:45.4: 1. Tasker Phillips, Pleasantville IA; 2. Mark Johnson, Des Moines IA; 3. Chris Mallicoat, Boone IA; 4. Mike Van Haaften, Pella IA; 5. Alan Ambers, Knoxville IA; 6. Ray Evernham, Mooresville NC; 7. Dustin Clark, Eldon IA;
Heat 3, 6 laps, 1:50.0: 1. Tim St. Arnold, Des Moines IA; 2. Mitchell Alexander, Knoxville IA; 3. Mark Widmar, Ottumwa IA; 4. Steve Breazeale, Trenton MO; 5. Chad Huston, Jamesport MO; 6. Jamie Ball, Knoxville IA; 7. Casie Shilling, (R) Knoxville IA;
A Feature, 12 laps, No Time: 1. Randy Smith, Mt. Ayr IA; 2. Tasker Phillips, Pleasantville IA; 3. Tim St. Arnold, Des Moines IA; 4. Steve Breazeale, Trenton MO; 5. Matthew Stelzer, Omaha NE; 6. Matt Stephenson, Altoona IA; 7. J Kinder, Holts Summit MO; 8. Mark Widmar, Ottumwa IA; 9. Chad Huston, Jamesport MO; 10. Mitchell Alexander, Knoxville IA; 11. Marty Stephenson, Mitchellville IA; 12. Bobby Mincer, Burlington IA; 13. Jamie Ball, Knoxville IA; 14. Chris Mallicoat, Boone IA; 15. Bob Hildreth, Iowa Falls IA; 16. Mike Van Haaften, Pella IA; 17. Dustin Clark, Eldon IA; 18. Alan Ambers, Knoxville IA; 19. Casie Shilling, (R) Knoxville IA; 20. Bob Lamb, Mitchellville IA; 21. Mark Johnson, Des Moines IA; 22. Ray Evernham, Mooresville NC. Lap Leaders: Phillips 1-7; Smith 8-12


Article printed from KNIA / KRLS: http://www.kniakrls.com

URL to article: http://www.kniakrls.com/2010/06/tatnell-wins-night-1-of-world-of-outlaws-mediacom-shootout/

Copyright © 2009 KNIA/KRLS. All rights reserved.