The One to Count On...

2010 Iowa State Fair Results

Posted: Friday, August 27th, 2010 at 6:19 am
Author: KNIA/KRLS News

An up to date list of Marion County entries that placed at the 2010 Iowa State Fair.

FFA Agricultural Demonstrations
3rd Place – Twin Cedars High School FFA Chapter
7th Place – Twin Cedars High School FFA Chapter

April junior yearling heifers — April 1-30, 2009
2nd Place – Reed McCormick, Pleasantville

Diaper Derby – Heat 4
1st Place – Landre Boelling, 18 months, Chariton

Decorated Diaper – Iowa State Fair Diaper
2nd Place – Hannah Cook, 5 months, Pleasantville

O Come All Ye Cookies
Overall Winner – Brenda Becker, Pella

Famous Dave’s Potato Salad
1st Place – Phil Dicks, Knoxville – Chipotle-Cilantro Creamy Potato Salad

Children’s Joke Telling
1st Place – Logan Rozenboom, 8, Knoxville
2nd Place – Landon Rozenboom, 6, Knoxville
8th Place (tie) – Ben Wicks, 6, Pleasantville

FFA Farm Crops – Premiums
22nd Place – Ross Collins, Pleasantville

FFA Ag Mechanics – Agronomy/Horticultural Related Exhibits
16th Place – Ross Collins, Pleasantville

FFA Ag Mechanics – Restored Tractors – Original
23rd Place – Ross Connins, Pleasantville

FFA Ag Mechanics -Restored Tractors – Modified
26th Place – Joshua Petersen, Knoxville

Agricultural Education Class Exhibits
6th Place – Pleasantville High School FFA

Dish Garden
4th Place – Ronda Wicks, Pleasantville

Dew Drops – Traditional Design
6th Place – Cecelia A. Mesecher, Pleasantville
8th Place – Ronda Wicks, Pleasantville

Dew Drops – Creative Design
6th Place – Ronda Wicks, Pleasantville
8th Place – Cecelia A. Mesecher, Pleasantville

FFA Photography – Black and White/Toned
2nd Place – Jacob Roberts, Knoxville
4th Place – Maria Finan, Knoxville

Storage Room
1st Place – Cecelia A. Mesecher, Pleasantville

County Greeting
2nd Place – Ronda Wicks, Pleasantville

In the Hen House
4th Place – Ronda Wicks, Pleasantville

Tea Time
1st Place – Ronda Wicks, Pleasantville

Grandmother’s Garden
3rd Place – Cecelia A. Mesecher, Pleasantville

Vacation Time
3rd Place – Ronda Wicks, Pleasantville

Little Doggie
1st Place – Cecelia A. Mesecher, Pleasantville

Summer Remembered
1st Place – Ronda Wicks, Pleasantville

Color Me Beautiful
1st Place – Ronda Wicks, Pleasantville

Twist and Turn
4th Place – Janna Boyd, Pella

High and Mighty
2nd Place – Janna Boyd, Pella

Easter Dinner
1st Place – Janna Boyd, Pella

Diamond Jubilee
4th Place – Janna Boyd, Pella

Memories
3rd Place – Cecelia A. Mesecher, Pleasantville

North Woods
2nd Place – Cecelia A. Mesecher, Pleasantville

Victorian Greeting
3rd Place – Cecelia A. Mesecher, Pleasantville

Queen of Doors
3rd Place – Ronda Wicks, Pleasantville

Princess of Doors
3rd Place – Ronda Wicks, Pleasantville

Princess of Vignettes
1st Place – Cecelia A. Mesecher, Pleasantville

FFA Photography – Color
Samantha Morgan, Knoxville

FFA Photography – Animals, Birds, Wildlife
1st Place – Olga Petrova, Knoxville
4th Place – Jacob Cunningham, Knoxville

FFA Photography – Still Life Composition
1st Place – Lydia Anderson, Knoxville
2nd Place – Emily Lee, Knoxville
3rd Place – Alex Freeman, Knoxville
4th Place – Sam Abens, Knoxville

FFA Photography – Supervised Agricultural Experience
4th Place – Abbie Aleff, Knoxville

FFA Photography – Agricultural Photo Essay
5th Place – Hannah Smith, Knoxville

FFA Photography – Theme Class
5th Place – Samantha Mcginnis, Knoxville

FFA Chapter Award
1st Place – Knoxville FFA, Knoxville

Arm Wrestling – Men’s Right – Lightweight
1st Place – Jake Reed, 31, Bussey

Arm Wrestling – Men’s Left – Lightweight
1st Place – Jake Reed, 31, Bussey

4-H Breeding Beef
First Honorable Mention – Bailey Core, Pleasantville, Chianina

4-H Chianina Champion
Bailey Core, Pleasantville

4-H Hereford Champion
Kennedy Core, Pleasantville

4-H Simmental Foundation Reserve Champion
Bailey Core, Pleasantville

Polled Hereford Beef Cattle
Kennedy Core, Pleasantville

Horses – Pole Bending
Reserve Champion – Rilee Proffitt, Knoxville

Gracefully Gluten Free
2nd Place – Julie Peterson, Knoxville

Best Danish Entrée
3rd Place – Julie Peterson, Knoxville

Farm Kitchen to Farm Field
2nd Place – Julie Peterson, Knoxville

First Place Overall in the Cooking Fast, Healthy and Tasty
Phil Dicks – Knoxville

Desert
1st Place – Phil Dicks, Knoxville

Raisin-Oatmeal Cookies
2nd Place – Kathleen Haley Taylor, Knoxville

Angus Champion – Reed McCormick, Pleasantville

Pedal Power Pull – 4 year-old Girls
2nd Place – Katie West, Pleasantville

Pedal Power Pull – 8 year-old Boys
2nd Place – Tristan Clark, Swan

Pedal Power Pull – 10 year-old Boys
2nd Place – Tanner Clark, Pleasantville

Fabric and Threads – Doily – Centerpiece
3rd Place – Anna De Weerd, Pella

Fabric and Threads – Afghan – Shell Stitch
3rd Place – Barbara De Wit, Tracy

Fabric and Threads – Doll Garment – Yarn
1st Place – Barbara De Wit, Tracy

Fabric and Threads – Doll Garment – Thread
1st Place – Barbara De Wit, Tracy

Fabric and Threads – Toy
3rd Place – Barbara De Wit, Tracy

Fabric and Threads – Ornament
4th Place – Barbara De Wit, Tracy

Fabric and Threads – Holiday Decoration
2nd Place – Barbara De Wit, Tracy

Fabric and Threads – Home Accessory – Over 12 inches
Honorable Mention – Anna De Weerd, Pella

Fabric and Threads – Wall Hanging or Bell Pull
1st Place – Shirley Zylstra, Pella

Fabric and Threads – Picture – 10-20 inches
2nd Place – Judith Roose, Pella

Fabric and Threads – Picture – 20-30 inches
Honorable Mention – Judith Roose, Pella

Fabric and Threads – Verse or Motto – 10-20 inches
Fourth Place – Shirley Zylstra, Pella

Fabric and Threads – Christmas Decoration
Fourth Place – Shirley Zylstra, Pella

Fabric and Threads – Counted Threads Techniques – Hardanger Embroidery
2nd Place – Doris Evans, Pella

Fabric and Threads – Knitted Lace – any item
1st Place – Anna De Weerd, Pella

Fabric and Threads – Felted – Mittens
4th Place – Kathryn Crawford, Pella

Fabric and Threads – Needlepoint – Silk Gauze
2nd Place – Shirley Zylstra, Pella

Fabric and Threads – Quilting – Scrap
Honorable Mention – Daniela Martisovitsova, Pella

Fabric and Threads – Quilting – Whole Cloth Quilt
Honorable Mention – Karen Spencer, Pella
Honorable Mention – Linda Schminke, Otley

Fabric and Threads – Quilting – Found & Finished
3rd Place – Karen Spencer, Pella

Fabric and Threads – Quilting – ONE PERSON – My First Quilt
4th Place – Rebecca Claus, Knoxville

Fabric and Threads – Quilting – ONE PERSON – Appliqué
3rd Place – Aileen Taylor, Pella

Fabric and Threads – Quilting – ONE PERSON – Scrap
2nd Place – Linda Schminke, Otley

Fabric and Threads – Quilting – Mixed Technique
3rd Place – Karen Thompson, Pleasantville

Fabric and Threads – Quilting – INDIVIDUAL Wall Quilt, Appliqué
3rd Place – Aileen Taylor, Pella

Fabric and Threads – Quilting – Wall Quilt, Acrap
1st Place – Linda Schminke, Otley

Fabric and Threads – Quilting – Art Quilt
3rd Place – Daniela Martisovitsova, Pella

Fabric and Threads – Small & Miniature – Small Quilts
Honorable Mention – Karen Spencer, Pella

Fabric and Threads – Other Pierced – Jacket
4th Place – Aileen Taylor, Pella

Fabric and Threads – Other Pierced – Bag
Honorable Mention – Karen Spencer, Pella

Fabric and Threads – Quilt Block
2nd Place – Linda Schminke, Otley

Fabrics and Threads – Embroidery – Surface: Towels
3rd Place – Nancy Van Steenis, Monroe

Fabrics and Threads – Embroidery – Surface: Crazy Quilt Item
4th Place – Daniela Martisovitsova, Pella

Fabrics and Threads – Embroidery – Machine: Towels
1st Place – Norene Bruxvoort, Leighton

Fabrics and Threads – Embroidery – Machine: Pair of Pillowcases
3rd Place – Barbara De Wit, Tracy

Fabrics and Threads – Clothing Construction – Jacket (Unlined)
1st Place – Kathryn Crawford, Pella

Fabrics and Threads – Clothing Construction – Sleepwear
2nd Place – Barbara De Wit, Tracy

Fabrics and Threads – Clothing Construction – Shirt
Honorable Mention – Kathryn Crawford, Pella

Floriculture – Junior Division – Small Wonder
1st Place – Benjamin Wicks, Pleasantville
5th Place – Kyla Mesecher, Pleasantville

Floriculture – Small Wonder
1st Place – Jacob Wicks, Pleasantville
3rd Place – Truman Kruse, Pleasantville

Flower Garden
1st Place – Benjamin Wicks, Pleasantville
3rd Place – Kyla Mesecher, Pleasantville

Flower Garden
4th Place – Jacob Wicks, Pleasantville
5th Place – MacKenzie Becker, Pella

Iowa State Fair
2nd Place – Kyla Mesecher, Pleasantville
3rd Place – Benjamin Wicks, Pleasantville

Fair Barn Animal
1st Place – Kyla Mesecher, Pleasantville
2nd Place – Benjamin Wicks, Pleasantville

Fair Barn Animal
4th Place – Jacob Wicks, Pleasantville

Patio Planter
1st Place – Kyla Mesecher, Pleasantville
3rd Place – Benjamin Wicks, Pleasantville

Patio Planter
5th Place – Keaton Kruse, Pleasantville
6th Place – Truman Kruse, Pleasantville

Penguin
3rd Place – Benjamin Wicks, Pleasantville

Corn Dog Person
1st Place – Kyla Mesecher, Pleasantville

Corn Dog Person
2nd Place – Jacob Wicks, Pleasantville

Largest Pumpkin
2nd Place – Benjamin Wicks, Pleasantville

Largest Pumpkin
3rd Place – Jacob Wicks, Pleasantville
4th Place – Truman Kruse, Pleasentville
7th Place – Keaton Kruse, Pleasantville

Doll Houses – Novelty Design
3rd Place – Sheryl Vust, Pleasantville

Doll Houses – Theme Design
2nd Place – Ronda Wicks, Pleasantville

Miniature Rooms – Open Class
3rd Place – Cecelia Mesecher, Pleasantville

Miniature Rooms – Creative Container
3rd Place – Cecelia Mesecher, Pleasantville

Doll House or Miniature Room
2nd Place – Ronda Wicks, Pleasantville

Doll House or Miniature Room – Junior Class
2nd Place – Kyle Mesecher, Pleasantville
3rd Place (tie)- Jacob Wicks, Pleasantville

“Flash a Little leg” – Most Tan
1st Place – Dick Hilsabeck, 59, Pleasantville

Cookies of Yesteryear
3rd Place – Kelly M. Taylor, Knoxville

Foods Made with Nuts
2nd Place – Kathleen Haley Taylor, Knoxville

Apple Paring
1st Place – Kathleen Haley Taylor, Knoxville

Spam Mac and Cheese
2nd Place – Jenny Peterson, Knoxville

Creative Caramels
2nd Place – Jenny Peterson, Knoxville

Dry Goods – Tablecloth, Lace
2nd Place – Cecelia A Mesecher, Pleasantville

Kitchenware – Granite
3rd Place – Cecelia A Mesecher, Pleasantville

Large Item Collections – Homemaking
1st Place – Cecelia A Mesecher, Pleasantville

Furnishings – Child Rocker
1st Place – Cecelia A Mesecher, Pleasantville

Oatmeal Raisin Cookies
2nd Place – Jenny Peterson, Knoxville

Butterscotch Oatmeal Cookies
3rd Place – Jenny Peterson, Knoxville

Chocolate Chip Oatmeal Cookies
2nd Place – Jenny Peterson, Knoxville

Ethnic Cookies – Other than named
3rd Place – Brenda Becker, Pella

Sugar Cookies (drop)
1st Place – Jenny Peterson, Knoxville

Cereal Cookies
1st Place – Jenny Peterson, Knoxville

Peanut Butter Cookies
1st Place – Jenny Peterson, Knoxville

Potato Chip Cookies
1st Place – Jenny Peterson, Knoxville

M&M Cookies
2nd Place – Jenny Peterson, Knoxville

Chocolate Fudge (plain)
1st Place – Jenny Peterson, Knoxville

Crochet – Baby Afghan
1st Place – Kathryn Hollingsworth, Pleasantville

Photography – Adult Division – Color – Iowa Places
2nd Place – Joan Nunnikhoven, Knoxville

Photography – Youth Division – Family Farm
3rd Place – Hannah Wallace, Knoxville