The One to Count On...

Shane Stewart Claims Night One of 50th Annual Knoxville Nationals…Tied For Points Lead

Posted: Thursday, August 12th, 2010 at 6:03 am
Author: KNIA/KRLS Sports-Jamie Brockman

[simage=3491,400y,center]

After winning last week’s 360 Nationals for the second time in his career, Shane Stewart of Oklahoma proved he can do it in a 410 as well as he won the opening night of the 50th annual Good Year Knoxville Nationals and is tied for the points lead after night one of qualifying.  Stewart qualified 13th in time trials then immediately underwent a motor change but that didn’t seem to phase him.  Craig Dollansky finished second,  Chad Kemenah, after leading  15 laps,  finished third,  local driver Davey Heskin was fourth and Jason Sides completed the top five. 

The B Main provided a lot of excitement as well as several top drivers found themselves having to try and race into the A Main.  Jason Meyers and Kerry Madsen battled hard for the fourth and final transfer spot and after Meyers appeared to cut Madsen off in turn three to hold onto fourth and gain the final transfer the two then had some extra on track  fireworks on their cool down lap.  Meyers then mistakenly skipped the scales in the post race and exited the backstretch directly to his pit which resulted in a disqualification of Meyers giving Madsen the final transfer spot which he made the most of starting 24th and charging through the field to finish seventh.    Meanwhile it was a major hit in the points for Meyers who finds himself 27th after night one and could put him as deep as the C Main on Saturday night.  Tim Shaffer won the B main and went on to finish tenth in the A Main. 

Other highlights on the night included Tim Shaffer who was quickest in qualifying at 15.372 and heat winners included Mike Reinke, Max Dumesny, Chad Kemenah, Brad Sweet and Mark Dobmeier.   

 After night one of qualifying, Shaffer and Stewart are tied for the points lead at 470 followed by Jason Johnson 468, Kerry Madsen 464, and Lynton Jeffery is fifth  with 461.  The rest of the top ten are Jason Sides, Davey Heskin, Chad Kemenah, Joey Saldana and Erin Crocker. 

Tonight will feature a stacked field as the second half of the field will qualify.  Tonight’s drivers include 4 time defending champion Donny Schatz, 12 time champion Steve Kinser,  4 time champion Danny Lasoski, Sammy Swindell,  Brooke Tatnell as well as local drivers Brian Brown, Skip Jackson and many others.  We’ll have live coverage starting with Live Trackside at 6pm and flag to flag coverage starts at 7:30pm on KNIA/KRLS and kniakrls.com

KNOXVILLE RACEWAY, Knoxville, IA
August 11, 2010
410 RESULTS

Time Trial : 1. Tim Shaffer, Aliquippa PA, 15.372;   2. Dave Blaney, High Point NC, 15.404;   3. Jason Johnson, Eunice LA, 15.491;     4. Cale Conley, Vienna WV, 15.493;    5. Jason Meyers, Clovis CA, 15.497;    6. Randy Hannagan, Pittsboro IN, 15.5;    7. Kerry Madsen, Sydney, NSW, Aust. , 15.521;    8. Joey Saldana, Brownsburg IN, 15.588;    9. Erin Crocker, Wilbraham MA, 15.594;               10. Jonathan Allard, Chico CA, 15.597;    11. Kraig Kinser, Bloomington IN, 15.603;     12. Lynton Jeffrey, Prairie City IA, 15.638;     13. Shane Stewart, Bixby OK, 15.656;    14. Don Droud Jr., Lincoln NE, 15.657;    15. Jason Sides, Bartlett TN, 15.664;  16. Johnny Herrera, Albuquerque NM, 15.68;     17. Lucas Wolfe, Mechanicsburg PA, 15.689;    18. Zach Zimmerly, Ridgefield WA, 15.705;    19. Davey Heskin, St. Michael MN, 15.706;    20. Jamie Veal, Warrnambool, VIC, Aust. , 15.714;    21. David Gravel, Waterford CT, 15.718;    22. Brandon Wimmer, Fairmount IN, 15.726;     23. Chad Kemenah, Findlay OH, 15.732;     24. Ed Lynch Jr., Apollo PA, 15.738;    25. Bronson Maeschen, Pleasantville IA, 15.75;    26. Mike Reinke, Howards Grove WI, 15.766;   27. Craig Dollansky, Elk River MN, 15.775;    28. Austin McCarl, Altoona IA, 15.789;    29. Jack Dover, Springfield NE, 15.81, 30. Ben Gregg, Glendale AZ, 15.824;   31. Lee Sowell, Nesbit MS, 15.829;    32. Max Dumesny, Nelson, NSW, Aust. , 15.845;  33. Gary Wright, Hooks TX, 15.847;    34. Domain Ramsay, Newtown, VIC, Aust. , 15.85;     35. Tony Bruce Jr., Liberal KS, 15.851; 36. Trevor Green, Two Wells, SA, Aust. , 15.852;    37. Bob Weuve, Newton IA, 15.862;    38. Justin Henderson, Sioux Falls SD, 15.901;     39. Brad Sweet, Grass Valley CA, 15.939;    40. Mark Dobmeier, Grand Forks ND, 16.016;    41. Fred Rahmer, Salfordville PA, 16.017;     42. Chris Schmelzle, Victoria, BC, Can. , 16.081;    43. Phillip Mock, Pleasant Prairie WI, 16.086;   44. Jordan Goldesberry, Springfield IL, 16.126;   45. Rob Kubli, Milo IA, 16.215;    46. Colin Entwisle, Baypark, NZ , 16.219;   47. Kevin Ingle, Huron SD, 16.634;     48. Ty Bartz, Sheboygan Falls WI, 16.707;   49. Bruce White, Merrylands West, NSW, Aust. , 16.882;   50. Ron Krysl, Atkinson NE, 17.163;

Heat 1, 10 laps Top 4 transfer to A Main:   1. Mike Reinke, Howards Grove WI;  2. Lee Sowell, Nesbit MS;  3. Trevor Green, Two Wells, SA, Aust. ;  4. David Gravel, Waterford CT;  5. Tim Shaffer, Aliquippa PA;  6. Randy Hannagan, Pittsboro IN;  7. Fred Rahmer, Salfordville PA;  8. Johnny Herrera, Albuquerque NM;  9. Kraig Kinser, Bloomington IN;  10. Colin Entwisle, Baypark, NZ ;

Heat 2, 10 laps Top 4 Transfer to A Main ,  1. Max Dumesny, Nelson, NSW, Aust. ; 2. Lynton Jeffrey, Prairie City IA; 3. Brandon Wimmer, Fairmount IN; 4. Craig Dollansky, Elk River MN; 5. Kerry Madsen, Sydney, NSW, Aust. ; 6. Dave Blaney, High Point NC; 7. Lucas Wolfe, Mechanicsburg PA; 8. Kevin Ingle, Huron SD; 9. Chris Schmelzle, Victoria, BC, Can. ; 10. Bob Weuve, Newton IA;

Heat 3, 10 laps, Top 4 transfer to A Main: 1. Chad Kemenah, Findlay OH; 2. Austin McCarl, Altoona IA; 3. Shane Stewart, Bixby OK; 4. Gary Wright, Hooks TX; 5. Jason Johnson, Eunice LA; 6. Joey Saldana, Brownsburg IN; 7. Zach Zimmerly, Ridgefield WA; 8. Ty Bartz, Sheboygan Falls WI; 9. Phillip Mock, Pleasant Prairie WI; 10. Justin Henderson, Sioux Falls SD;

Heat 4, 10 laps, Top 4 transfer to A Main: 1. Brad Sweet, Grass Valley CA; 2. Ed Lynch Jr., Apollo PA; 3. Davey Heskin, St. Michael MN; 4. Erin Crocker, Wilbraham MA; 5. Cale Conley, Vienna WV; 6. Jordan Goldesberry, Springfield IL; 7. Domain Ramsay, Newtown, VIC, Aust. ; 8. Bruce White, Merrylands West, NSW, Aust. ; 9. Don Droud Jr., Lincoln NE; 10. Jack Dover, Springfield NE;

Heat 5, 10 laps, Top 4 transfer to A Main: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks ND; 2. Jason Sides, Bartlett TN; 3. Bronson Maeschen, Pleasantville IA; 4. Tony Bruce Jr., Liberal KS; 5. Jason Meyers, Clovis CA; 6. Jonathan Allard, Chico CA; 7. Jamie Veal, Warrnambool, VIC, Aust. ; 8. Ben Gregg, Glendale AZ; 9. Rob Kubli, Milo IA; 10. Ron Krysl, Atkinson NE;

C Feature, 8 laps Top two transfer , : 1. Kraig Kinser, Bloomington IN; 2. Justin Henderson, Sioux Falls SD; 3. Chris Schmelzle, Victoria, BC, Can. ; 4. Rob Kubli, Milo IA; 5. Phillip Mock, Pleasant Prairie WI; 6. Colin Entwisle, Baypark, NZ ; 7. Ron Krysl, Atkinson NE;

B Feature , 15 laps, Top 4 transfer : 1. Tim Shaffer, Aliquippa PA; 2. Jason Johnson, Eunice LA; 3. Joey Saldana, Brownsburg IN; 4. Kerry Madsen, Sydney, NSW, Aust. ; 5. Lucas Wolfe, Mechanicsburg PA; 6. Dave Blaney, High Point NC; 7. Johnny Herrera, Albuquerque NM; 8. Randy Hannagan, Pittsboro IN; 9. Fred Rahmer, Salfordville PA; 10. Jonathan Allard, Chico CA; 11. Cale Conley, Vienna WV; 12. Justin Henderson, Sioux Falls SD; 13. Zach Zimmerly, Ridgefield WA; 14. Kraig Kinser, Bloomington IN; 15. Ben Gregg, Glendale AZ; 16. Jamie Veal, Warrnambool, VIC, Aust. ; 17. Jordan Goldesberry, Springfield IL; 18. Ty Bartz, Sheboygan Falls WI; 19. Kevin Ingle, Huron SD; 20. Jason Meyers, Clovis CA; 21. Domain Ramsay, Newtown, VIC, Aust. ; 22. Bruce White, Merrylands West, NSW, Aust. ;

A Feature , 25 laps, : 1. Shane Stewart, Bixby OK; 2. Craig Dollansky, Elk River MN; 3. Chad Kemenah, Findlay OH; 4. Davey Heskin, St. Michael MN; 5. Jason Sides, Bartlett TN; 6. Brandon Wimmer, Fairmount IN; 7. Kerry Madsen, Sydney, NSW, Aust. ; 8. Lynton Jeffrey, Prairie City IA; 9. Jason Johnson, Eunice LA; 10. Tim Shaffer, Aliquippa PA; 11. Austin McCarl, Altoona IA; 12. Brad Sweet, Grass Valley CA; 13. Joey Saldana, Brownsburg IN; 14. Gary Wright, Hooks TX; 15. Mark Dobmeier, Grand Forks ND; 16. Erin Crocker, Wilbraham MA; 17. Trevor Green, Two Wells, SA, Aust. ; 18. Mike Reinke, Howards Grove WI; 19. Tony Bruce Jr., Liberal KS; 20. David Gravel, Waterford CT; 21. Lee Sowell, Nesbit MS; 22. Max Dumesny, Nelson, NSW, Aust. ; 23. Ed Lynch Jr., Apollo PA; 24. Bronson Maeschen, Pleasantville IA.    Lap Leaders: Wimmer 1-4;  Kemenah 5-20;  Stewart 21-25

POINTS AFTER NIGHT 1 OF QUALIFYING

1. 83-Tim Shaffer  470
2. 57 Shane Stewart  470
3. 41 Jason Johnson  468
4. 3 Kerry Madsen  464
5. 12 Lynton Jeffery  461
6. 7s Jason Sides 461
7. 56 Davey Heskin 452
8. 63 Chad Kemenah 452
9. 9 Joey Saldana  447
10. 98 Erin Crocker  445
11. 7TW  Brandon Wimmer  442
12. 7  Craig Dollansky  437
13. 55x  Dave Blaney  423
14. 17A  Austin McCarl  423
15. 02 Mike Reinke  416
16. 89G David Gravel  413
17. 3c   Cale Conley  412
18. 1x  Randy Hannagan  411
19.  2L Ed Lynch Jr  407
20. 49s  Brad Sweet  402
21. 9x  Gary Wright  401
22. 1 Bronson Maeschen  400
23. 0  Jonathan    Allard  399
24. 51s  Lee Sowell  397
25. 5V Max Dumesny  396
26. 13 Mark Dobmeier  394
27. 14 Jason Meyers  392
28. 5w Lucas Wolfe  392
29. 4 Trevor Green  392
30. 2w Johnny Hererra  387
31. 18 Tony Bruce JR  387
32. 11K Kraig Kinser  380
33. 94 Zach Zimmerly  374
34. 35AU Jamie Veal  364
35. 2BG Ben Gregg  343
36. 47  Don Droud JR . 336
37. 51 Fred Rahmer  336
38. 35 Justin Henderson  327
39. 20AU Domain Ramsay  326
40. 65  Jordan Goldsberry  317
41. 53 Jack Dover  301
42. 2K Kevin Ingle  301
43. 46 Ty Bartz  301
44. 96AU Bruce White  291
45. 57c  Chris Schmelzle  290
46. 1m Kim Mock  284
47. 19 Bob Weuve  283
48. 19L Rob Kubli  282
49. 2T Colin Entwisle  273
50. 20PK Ron Krysl  263