The One to Count On...

Gaiser Sets School Record, Pella High Girls Win Tulip Time Relays

Posted: Friday, April 27th, 2012 at 6:03 am
Author: KNIA/KRLS Sports-Eric Gotschall

The Pella High girls continued their assault on the track and field season, turning their home track advantage into another victory in the Tulip Time Relays Thursday evening.  The Lady Dutch tallied 181 points in Class AA, well ahead of second place Ottumwa.  The PCM girls, meanwhile, took fifth with 64 points.  

In Class A, Twin Cedars scored 43 points to finish in sixth place; just in front of a short-handed Pella Christian squad that put up 39 points.  Pekin took the team title in Class AA with 150 points.  

Meet highlights included ten gold medals for the Pella High Lady Dutch, who dominated the relay events and saw Marielle Gaiser set new meet and school records in the 100 Meter Hurdles; along with a meet record for the Shuttle Hurdle Relay team.  

PCM got gold out of Abbi Gilson in the Discus; while Pella Christian’s Maddie Fopma won the High Jump and the Twin Cedars took gold in the Shuttle Hurdle Relay.

Class AA Team Standings:
1) Pella 181
2) Ottumwa 114
3) Newton 95
4) Oskaloosa 85
5) PCM 64
6) Centerville 33
7) Pella JV 7

Class A Team Standings:
1) Pekin Girls 150
2) North Mahaska 116
3) Eddyville-Blakesburg 79
4) Lynnville-Sully 70
5) Colo-Nesco 62
6) Twin Cedars 43
7) Pella Christian 39
8) Montezuma 30

Team Highlights:

Pella High:

1st Place:
Long Jump – Jessica Holterhaus
100 Meter Hurdles – Marielle Gaiser (Meet & School Record) – 15.76
400 Meter Hurdles – Lydia VanEe
800 Meters – Madeline Meyer
4×100 Meter Relay (Nadine VanZomeren, Lauren Manecke, Jessica Holterhaus, Katie Sunderman)
4×200 Meter Relay (Nadine VanZomeren, Lauren Manecke, Jessica Holterhaus, Katie Sunderman)
4×400 Meter Relay (Larissa Downs, Nadine VanZomeren, Lydia VanEe, Katie Sunderman)
4×800 Meter Relay (Bailey Vande Weerd, Sarah Van Maanen, Victoria Kleven, Madeline Meyer)
Sprint Medley Relay (Jessica Holterhaus, Lauren Manecke, Katie Sunderman, Mackenzie Gustafson)
Shuttle Hurdle Relay (Becky Visser, Diana Zabrodova, Lydia VanEe, Marielle Gaiser) – 1:07.82

2nd Place:
100 Meter Hurdles – Lydia VanEe
200 Meter Dash – Kailyn Hackman
1500 Meter Run – Victoria Kleven
3000 Meter Run – Hanna Martin
Distance Medley Relay (Kailyn Hackman, Lauren Manecke, Mackenzie Gustafson, Ashley Kirkland)

PCM:

1st Place:
Discus – Abbi Gilson

2nd Place:
100 Meter Dash – Mackenzie Clark
400 Meter Hurdles – Lexi Kain

3rd Place:
Discus – Brilee McWilliams
3000 Meter Run – Rachel Peter

Twin Cedars:

1st Place:
Shuttle Hurdle relay

2nd place:
100 Meter Hurdles – Alee Hugen