- KNIA / KRLS - http://www.kniakrls.com -

Melcher-Dallas, Twin Cedars Track Look Strong in Conference Meet ‘Preview’

Posted By Sports On April 17, 2013 @ 5:58 am In Today’s Local Sports | Comments Disabled

It was a Bluegrass Conference meet preview on Tuesday at Melcher-Dallas High, as the boys’ and girls’ track teams each had strong showings yesterday afternoon. Lamoni swept the evening with team wins on both sides. Trent Flesher for the Saints’ boys was first in the 110 hurdles, Levi Jones for the Sabers was tops in the 400 meter hurdles, while Alee Hugen on the girls’ side of things for Twin Cedars finished first in the 100 hurdles, and Hannah Wilson for the Saints was first in the 3000. A full list of results for the entire track meet is below.

MD Invitational
Meet Results By Division – Boys
Tuesday, April 16, 2013

Points By School
Boys
Place School Points
1st Lamoni 144.25
2nd Murray 139.5
3rd Melcher-Dallas 126
4th Twin Cedars 93
5th Mormon Trail 29
6th Moravia 14.25
7th Seymour 0

100 M Dash
Boys
Place Contestant School Time
1st Seth Nerness Murray 11.46
2nd Andrew Rider Murray 12.02
3rd Ross Dawson Melcher-Dallas 12.34
4th Tim Loeffler Twin Cedars 12.51
5th Gunnar Miller Moravia 12.70
6th Hunter Carlson Twin Cedars 13.17

200 M Dash
Boys
Place Contestant School Time
1st Seth Nerness Murray 24.11
2nd Daniel Ansong Lamoni 24.46
3rd Cody Alexander Melcher-Dallas 25.47
4th Chase Wetterling Melcher-Dallas 26.18
5th Ariaus Fraker Mormon Trail 27.51
6th Joe Minnick Mormon Trail 27.70

400 M Dash
Boys
Place Contestant School Time
1st Andrew Rider Murray 55.15
2nd Cody Alexander Melcher-Dallas 55.29
3rd Chase Wetterling Melcher-Dallas 56.43
4th Matt Rockhold Murray 1:01.34
5th Danny Savage Lamoni 1:02.04
6th Riley Thomas Lamoni 1:02.85

800 M Run
Boys
Place Contestant School Time
1st Neshamah Breshears Lamoni 2:08.58
2nd Cody Alexander Melcher-Dallas 2:19.50
3rd Dylan Pitt Lamoni 2:22.92
4th Caelen Jackson Mormon Trail 2:24.66
5th Otis Roby Twin Cedars 2:27.46
6th Joe Minnick Mormon Trail 2:28.69

1600 M Run
Boys
Place Contestant School Time
1st Neshamah Breshears Lamoni 4:52.38
2nd Pat Kilmer Murray 5:16.01
3rd Otis Roby Twin Cedars 5:18.83
4th Sergio Oviedo-Cardenas Lamoni 5:34.00
5th Corbin Simmons Murray 5:46.58
6th Jacob Hoch Melcher-Dallas 5:55.30

3200 M Run
Boys
Place Contestant School Time
1st Neshamah Breshears Lamoni 10:39.68
2nd Caelen Jackson Mormon Trail 11:46.15
3rd Corbin Simmons Murray 12:10.54
4th Sergio Oviedo-Cardenas Lamoni 12:21.53
5th Ariaus Fraker Mormon Trail 12:42.85
6th Bryon DeWitt Twin Cedars 12:49.29

110 M Hurdles
Boys
Place Contestant School Time
1st Trent Flesher Melcher-Dallas 18.81
2nd Raymond Barlage Murray 19.20
3rd Austin Tull Lamoni 19.50
4th Devin Shields Murray 19.63
5th Alex Mitchell Melcher-Dallas 21.04
6th Chris Selix Twin Cedars 21.70

400 M Hurdles
Boys
Place Contestant School Time
1st Levi Jones Twin Cedars 1:03.81
2nd Drew Carlson Twin Cedars 1:04.89
3rd Matt Rockhold Murray 1:06.70
4th Devin Shields Murray 1:08.34
5th Waylon Balk Melcher-Dallas 1:08.88
6th Alex Mitchell Melcher-Dallas 1:09.73

4×100 M Relay
Boys
Place Contestants School Time
1st Tim Loeffler
Dave Williams
Chris Selix
Drew Carlson
Twin Cedars 50.11
2nd Dustin Miller
Raymond Barlage
Eddie Otto
Cody Scroggie
Murray 50.53
3rd Colton Ranney
Austin Tull
Danny Savage
Sam Jordison
Lamoni 51.85
4th Jered Johnston
Alex Mitchell
Waylon Balk
Trent Flesher
Melcher-Dallas 52.05
5th Gunnar Miller
Caleb Windschitl
Scott Close
Sam Clouse
Moravia 55.09
6th Ariaus Fraker
Dustin Holton
Joel Funk
Max Richardson
Mormon Trail 56.67

4×200 M Relay
Boys
Place Contestants School Time
1st Caleb Heltenberg
Daniel Ansong
William Ansong
Colton Ranney
Lamoni 1:41.82
2nd Drew Carlson
Levi Jones
Chris Selix
Tim Loeffler
Twin Cedars 1:43.04
3rd Jered Johnston
Josh Dittmer
Dalton Sharp
Waylon Balk
Melcher-Dallas 1:49.73
4th Caelen Jackson
Ariaus Fraker
Joel Funk
Joe Minnick
Mormon Trail 1:50.05
5th Gunnar Miller
Caleb Windschitl
Scott Close
Sam Clouse
Moravia 1:51.13
6th Dalton Winship
Caleb Miller
Collin Titus
Tyler Cashman
Murray 1:57.88

4×400 M Relay
Boys
Place Contestants School Time
1st Daniel Ansong
William Ansong
Caleb Heltenberg
Neshamah Breshears
Lamoni 3:48.00
2nd Kenneth Wadle
Dalton Sharp
Logan Hoelting
Chase Wetterling
Melcher-Dallas 4:04.49
3rd Matt Rockhold
Caleb Miller
Dustin Miller
Dalton Winship
Murray 4:17.38
4th Tristan Bakalar
Taylor Coon
Levi Pinegar
Bryon DeWitt
Twin Cedars 4:28.25

4×800 M Relay
Boys
Place Contestants School Time
1st Corbin Simmons
Devin Shields
Pat Kilmer
Austin Halls
Murray 9:19.84
2nd Levi Jones
Otis Roby
Eric Clark
Max Wautrin
Twin Cedars 9:32.02
3rd Colton Ranney
Dylan Pitt
Teddy Palmer
Zach Schwab
Lamoni 9:43.46
4th Jacob Hoch
Dalton Sharp
Logan Hoelting
Waylon Balk
Melcher-Dallas 9:51.03

Long Jump
Boys
Place Contestant School Distance
1st William Ansong Lamoni 17′-1 3/4″
2nd Kenneth Wadle Melcher-Dallas 16′-11″
3rd Cody Scroggie Murray 16′-9 1/4″
4th Max Wautrin Twin Cedars 16′-5 1/4″
5th Cody Alexander Melcher-Dallas 16′-4 1/4″
6th Tim Loeffler Twin Cedars 16′-2 1/4″

Shot Put
Boys
Place Contestant School Distance
1st Jeremy Deemer Lamoni 47′-7″
2nd Corey Harrell Twin Cedars 41′-10 1/2″
3rd Caelen Jackson Mormon Trail 40′-7 1/4″
4th Ross Dawson Melcher-Dallas 37′-8 3/4″
5th Eddie Otto Murray 37′-5 1/2″
6th Dylan Conley Moravia 36′-6″

Discus
Boys
Place Contestant School Distance
1st Jeremy Deemer Lamoni 126′-3″
2nd Caleb Heltenberg Lamoni 120′-5″
3rd Ross Dawson Melcher-Dallas 112′-7″
4th Dylan Conley Moravia 107′-10″
5th Eddie Otto Murray 99′-2″
6th Corey Harrell Twin Cedars 97′-7″

High Jump
Boys
Place Contestant School Height
1st Kenneth Wadle Melcher-Dallas 5′-4″
2nd Trent Flesher Melcher-Dallas 5′-2 1/4″
3rd Sergio Oviedo-Cardenas Lamoni 5′-2″
3rd Cody Scroggie Murray 5′-2″
3rd Pat Kilmer Murray 5′-2″
3rd Caleb Windschitl Moravia 5′-2″

Shuttle Hurdle Relay
Boys
Place Contestants School Time
1st Drew Carlson
Levi Jones
Eric Clark
Dave Williams
Twin Cedars 1:09.61
2nd Matt Rockhold
Raymond Barlage
Devin Shields
Cody Scroggie
Murray 1:11.72
3rd Daniel Ansong
Austin Tull
Sam Jordison
William Ansong
Lamoni 1:14.07
4th Josh Dittmer
Tanner Flesher
Jacob Marlin
Jonny Lutz
Melcher-Dallas 1:36.40

1600 M Medley Relay
Boys
Place Contestants School Time
1st Seth Nerness
Eddie Otto
Andrew Rider
Austin Halls
Murray 4:05.96
2nd Trent Flesher
Ross Dawson
Chase Wetterling
Kenneth Wadle
Melcher-Dallas 4:09.84
3rd Chris Selix
Dave Williams
Matt Gaspar
Eric Clark
Twin Cedars 4:30.11
4th Jaden Gillespie
Tristen Vanderflught
Riley Thomas
Ryan Mckinney
Lamoni 4:51.23

MD Invitational
Meet Results By Division – Girls
Tuesday, April 16, 2013

Points By School
Girls
Place School Points
1st Lamoni 134
2nd Twin Cedars 117
3rd Moravia 93
4th Murray 86
5th Melcher-Dallas 78
6th Seymour 28
7th Mormon Trail 16

100 M Dash
Girls
Place Contestant School Time
1st Kate Patton Murray 12.78
2nd Ayla Crosby Twin Cedars 14.11
3rd Teegan Rowland Lamoni 14.80
4th Samantha Williams Moravia 15.51
5th Ashtin Glenn Seymour 15.59
6th Sydney Suntken Melcher-Dallas 16.24

200 M Dash
Girls
Place Contestant School Time
1st Kate Patton Murray 26.74
2nd Ayla Crosby Twin Cedars 29.86
3rd Tiffany Brunner Lamoni 30.52
4th Youngs Stephanie Lamoni 31.84
5th Bailey Brummel Murray 33.58
6th Jazmine Lutz Melcher-Dallas 33.85

400 M Dash
Girls
Place Contestant School Time
1st Kate Patton Murray 1:04.85
2nd Autumn McDanel Moravia 1:09.58
3rd Maddie Roland Melcher-Dallas 1:15.83
4th Shelby Jones Lamoni 1:21.22
5th Leigha Kolesik Lamoni 1:22.79
6th Courtney Titus Murray 1:28.72

800 M Run
Girls
Place Contestant School Time
1st Jade Lecy Murray 3:12.32
2nd McKenzie McIntosh Murray 3:12.36
3rd Abi Borchert Melcher-Dallas 3:27.92
4th Maria Moore Twin Cedars 3:28.26
5th Kaylee Keefer Lamoni 3:32.27

100 M Hurdles
Girls
Place Contestant School Time
1st Alee Hugen Twin Cedars 18.57
2nd Madison Alger Twin Cedars 19.76
3rd Lexi Crozier Melcher-Dallas 20.72
4th Brittany Larsen Lamoni 20.92
5th Kyra Stevenson Lamoni 21.37
6th Brooklyn Benjamin Moravia 22.67

400 M Hurdles
Girls
Place Contestant School Time
1st Brittney Roby Twin Cedars 1:14.12
2nd Autumn McDanel Moravia 1:16.63
3rd Paige Mitchell Seymour 1:18.64
4th Kendall Brown Moravia 1:19.51
5th Bailey Bjorland Lamoni 1:19.54
6th Madison Alger Twin Cedars 1:22.12

4×100 M Relay
Girls
Place Contestants School Time
1st Samantha Williams
Katelynn Tracy
Kendall Brown
Autumn McDanel
Moravia 1:02.50
2nd McKenzie McCarty
Mairssa Lundy
Chandler Cassill
Jayde Houser
Twin Cedars 1:06.37
3rd Erin Roberts
Leigha Kolesik
Sarah Slayton
Shelby Jones
Lamoni 1:09.37
4th Sam Jones
Taylor Jackson
BreAnn Rhodes
Cheyanne Williams
Mormon Trail 1:11.18
5th Chellsea Jones
Courtney Titus
Hunner Siefkas
Sammy Prescott
Murray 1:12.76

4×200 M Relay
Girls
Place Contestants School Time
1st Youngs Stephanie
Kaylee Keefer
Teegan Rowland
Tiffany Brunner
Lamoni 2:08.70
2nd Bailey Brummel
McKenzie McIntosh
Shelby Myers
Chellsea Jones
Murray 2:16.01
3rd Paige Mitchell
Ashtin Glenn
Josie Harvey
Savannah McElvain
Seymour 2:17.02
4th Abi Borchert
Sydney Suntken
Hannah Wilson
Jazmine Lutz
Melcher-Dallas 2:17.52
5th McKenzie McCarty
Jayde Houser
Chandler Cassill
Sierra Spaur
Twin Cedars 2:22.22
6th Samantha Williams
Emily Moore
Alex Parlier
Ellie Wenger
Moravia 2:27.36

4×400 M Relay
Girls
Place Contestants School Time
1st Madison Alger
Alee Hugen
Jayde Houser
Brittney Roby
Twin Cedars 5:10.79
2nd Laura Jaeger
Teegan Rowland
Tiffany Brunner
Blake Shields
Lamoni 5:16.58
3rd Jazmine Lutz
MacKenzie Suntken
Maddie Roland
Madyson Riebhoff
Melcher-Dallas 5:16.78
4th Emily Moore
Becca Albertson
Ellie Wenger
Brooklyn Benjamin
Moravia 6:44.56

4×800 M Relay
Girls
Place Contestants School Time
1st Kaylee Keefer
Laura Jaeger
Amber Bootman
Blake Shields
Lamoni 12:55.40
2nd Maria Moore
Mairssa Lundy
Jayde Houser
Sierra Spaur
Twin Cedars 13:09.61
3rd BreAnn Rhodes
Cheyanne Williams
Sam Jones
Taylor Jackson
Mormon Trail 14:51.23

Long Jump
Girls
Place Contestant School Distance
1st Kate Patton Murray 15′-2 3/4″
2nd Katelynn Tracy Moravia 14′-5 1/2″
3rd Bailey Bjorland Lamoni 13′-10 1/4″
4th Lexi Crozier Melcher-Dallas 13′-0″
5th Kaylee Keefer Lamoni 12′-6 1/4″

Shot Put
Girls
Place Contestant School Distance
1st Katelynn Tracy Moravia 35′-5 1/4″
2nd M’Kay Knutson Melcher-Dallas 31′-2 1/2″
3rd McKenzie McCarty Twin Cedars 27′-10 1/4″
4th Amber Bootman Lamoni 25′-2″
5th Sammy Prescott Murray 23′-9″
6th Nicole Self Moravia 23′-3 3/4″

Discus
Girls
Place Contestant School Distance
1st Katelynn Tracy Moravia 108′-5″
2nd M’Kay Knutson Melcher-Dallas 81′-9″
3rd McKenzie McCarty Twin Cedars 77′-5″
4th Shelby Myers Murray 76′-5″
5th Brittany Larsen Lamoni 74′-3″
6th Chellsea Jones Murray 70′-1″

High Jump
Girls
Place Contestant School Height
1st Teegan Rowland Lamoni 4′-5 1/4″
2nd Kendall Brown Moravia 4′-5″
3rd Brittany Larsen Lamoni 4′-2″

3000 M Run
Girls
Place Contestant School Time
1st Hannah Wilson Melcher-Dallas 13:13.36
2nd Josie Harvey Seymour 13:53.90
3rd Madison Hampton Lamoni 13:55.62
4th Haylie Owens Mormon Trail 15:27.55

1500 M Run
Girls
Place Contestant School Time
1st Blake Shields Lamoni 6:19.94
2nd Becca Albertson Moravia 6:50.98
3rd Sierra Spaur Twin Cedars 6:54.84

Shuttle Hurdle Relay
Girls
Place Contestants School Time
1st Ayla Crosby
Madison Alger
Brittney Roby
Alee Hugen
Twin Cedars 1:17.48
2nd Bailey Bjorland
Youngs Stephanie
Kyra Stevenson
Brittany Larsen
Lamoni 1:26.69
3rd Autumn McDanel
Brooklyn Benjamin
Becca Albertson
Kendall Brown
Moravia 1:27.33

1600 M Medley Relay
Girls
Place Contestants School Time
1st Jazmine Lutz
Lexi Crozier
MacKenzie Suntken
Madyson Riebhoff
Melcher-Dallas 5:15.79
2nd Youngs Stephanie
Tiffany Brunner
Bailey Bjorland
Madison Hampton
Lamoni 5:22.78
3rd Savannah McElvain
Ashtin Glenn
Paige Mitchell
Josie Harvey
Seymour 5:31.38
4th Shelby Myers
Bailey Brummel
McKenzie McIntosh
Jade Lecy
Murray 5:39.49
5th Sierra Spaur
Mairssa Lundy
Chandler Cassill
Maria Moore
Twin Cedars 5:55.57
6th Ellie Wenger
Brooklyn Benjamin
Alex Parlier
Becca Albertson
Moravia 5:56.37

800 M Medley Relay
Girls
Place Contestants School Time
1st Alee Hugen
Samantha Hammonn
Ayla Crosby
Brittney Roby
Twin Cedars 2:13.78
2nd MacKenzie Suntken
Maddie Roland
Madyson Riebhoff
Lexi Crozier
Melcher-Dallas 2:21.58
3rd Erin Roberts
Sarah Slayton
Leigha Kolesik
Shelby Jones
Lamoni 2:32.64
4th Courtney Titus
Sammy Prescott
Jade Lecy
McKenzie McIntosh
Murray 2:34.22
5th Sam Jones
BreAnn Rhodes
Cheyanne Williams
Haylie Owens
Mormon Trail 2:35.83
6th Alex Parlier
Ellie Wenger
Emily Moore
Samantha Williams
Moravia 2:49.78


Article printed from KNIA / KRLS: http://www.kniakrls.com

URL to article: http://www.kniakrls.com/2013/04/melcher-dallas-twin-cedars-track-look-strong-in-conference-meet-preview/

Copyright © 2009 KNIA/KRLS. All rights reserved.