The One to Count On...

OFFICIAL STATE TRACK MEET RESULTS

Posted: Monday, May 20th, 2013 at 6:30 am
Author: KNIA/KRLS Sports - Cory Houser

KNIA/KRLS is the one to count on for today’s local sports, and we’re proving that this week with extensive coverage of the State Track Meets at Drake Stadium in Des Moines. Keep checking this page for up-to-the-minute updates from the Blue Oval as all of our local athletes try to make it to the medal stand.
All events below are listed by class first, then by time of event.

CLASS 1A (Pleasantville, Twin Cedars, Melcher-Dallas)

Thursday, May 16, 2013:

9:00 AM: Girls Shuttle Hurdle Relay Prelims – Twin Cedars’ Girls 1:15.12 (4th in heat, did not qualify for final)
9:00 AM: Boys Long Jump – Kirk Wicks (Pleasantville) 18 ft 4 inches (did not qualify for finals)
11:30 AM: Boys Shot Put – Corey Harrell (Twin Cedars) No Distance (did not qualify for finals)
1:00 PM: Boys 200 Meter Dash Prelims- Chris Peden (Pleasantville) 1:20.11 (did not qualify for finals)
1:40 PM: Boys 400 Meter Dash-Cody Alexander (Melcher-Dallas) :52.47 (4th in heat-did not qualify for finals)
2:00 PM: Boys Shuttle Hurdle Relay Prelims – Pleasantville Boys 1:03.93 (3rd in heat, did not qualify for finals)

Friday, May 17, 2013:

9:00 AM: Boys High Jump – Patrick Sheehey (Pleasantville) 6’2” (4th overall)
10:20 AM: Boys 4 x 200 Meter Relay Final – Pleasantville Boys 1:33.20 (5th overall)
11:30 AM: Boys Discus – Ross Dawson (Melcher-Dallas) 125′ 11” (19th best throw)
1:00 PM: Boys 4 x 100 Meter Relay Prelims – Pleasantville Boys 45.89 (did not qualify for finals)
2:00 PM: Boys 4 x 400 Meter Relay Prelims – Melcher-Dallas Boys 3:36.35 (did not qualify for finals)

Saturday, May 18, 2013:
10:30 AM: Boys 800 Cody Alexander (Melcher-Dallas) 2:04.60 (1st in heat, 7th overall)

CLASS 2A (Pella Christian, PCM)

Thursday, May 16, 2013:

2:00 PM: Girls Shot Put – Abbi Gilson (PCM) 35 ft 10 1/2 inches (14th overall, did not qualify for finals)
2:00 PM: Boys Long Jump – Derek Van Kooten (Pella Christian) Preliminary: 21 ft 6 inches; Finals: 21 ft 3 inches (3rd overall)
3:20 PM: Girls 3000 Meter Run Finals – Rachel Peter (PCM) 12:21.47 (20th overall)
7:00 PM: Girls 400 Meter Dash Finals – Lexi Kain (PCM) 1:02.40 (3rd in heat); Christa Veenstra (Pella Christian) 1:01.90 (5th in heat)

Friday, May 17, 2013:

2:00 PM: Girls Discus – Abbi Gilson (PCM) 113 ft 1 inch (13th overall)
2:00 PM: Boys High Jump – Derek Van Kooten (Pella Christian) 6 ft (15th overall)
3:20 PM: Boys 400 Meter Hurdles Finals – Hunter Reed (PCM) 57.59 (4th in heat, 19th overall)
3:40 PM: Girls 400 Meter Hurdles Finals – Lexi Kain (PCM) 1:10.93 (8th in heat, 17th overall)
4:30 PM: Girls 4 x 200 Meter Relay Finals – PCM Girls 1:50.61 (5th in heat, 14th overall)
4:30 PM: Girls High Jump – Madison Fopma (Pella Christian) 5 ft 2 inches (3rd overall)
5:00 PM: Boys 110 Meter Hurdles – Hunter Reed 16.41 (7th in heat, did not qualify for finals) & Ethan Kain 16.37 (5th in heat, did not qualify for finals) (Separate Heats, PCM)
6:20 PM: Girls 4 x 100 Meter Relay Prelims – Pella Christian 53. 77 (6th in heat, did not qualify for finals) & PCM 51.76 (4th in heat, did not qualify for finals)
7:00 PM: Girls 4 x 400 Meter Relay Prelims – PCM Girls 4:28.26 (official results pending)

Saturday, May 18, 2013:

9:00 AM: Girls Sprint Medley Relay Finals – Pella Christian Girls 1:54.55 (1st in heat, tied 10th overall)
2:15 PM: Girls 1500 Meter Run – Rachel Peter (PCM) 5:28.94 (23rd overall)

CLASS 3A (Pella, Knoxville)

Thursday, May 16, 2013

2:00 PM: Girls Discus – Lexi Reynolds (Pella) 109 ft 4 inches (12th overall)
2:00 PM: Boys High Jump – Jacob Moats (Knoxville) 6 ft 2 inches (5th overall)
2:40 PM: Boys Shuttle Hurdle Relay Prelims – Pella Boys 1:01.26 (16th, did not qualify for finals)
3:50 PM: Boys 3200 Meter Run Finals – Keegan Fitzsimmons 10:02.90 (11th overall) & Matthew Klein 11:03.62 (22nd overall) (Pella); Wick Cunningham 9:47.55 (7th overall) (Knoxville)
4:30 PM: Boys Discus – Nathan Winters (Knoxville) 133 ft 11 inches (19th overall); Garret Jansen (Pella) 111 feet 10 inches (23rd overall)
4:30 PM: Girls High Jump – Becky Visser (Pella) 5 feet (8th overall [tied])
4:35 PM: Boys 100 Meter Dash Prelims – Tanner Dunkin (Knoxville) 11.42 (3rd in heat, 7th overall, moving on to finals); Chris Brogden (Pella) 11.34 (2nd in heat, 2nd overall, moving on to finals)
5:40 PM: Boys 4 x 800 Meter Relay Finals – Pella Boys 7:58.79 (school record, 1st overall)
6:40 PM: Boys 200 Meter Dash Prelims – Colton Spaur 23.29 (7th in heat 16th overall, did not qualify for finals) & Tanner Dunkin 23.29 (6th in heat 15th overall, did not qualify for finals) (Knoxville); Ryan Shull (Pella) 22.95 (9th overall, did not qualify for finals)
7:00 PM: Girls 400 Meter Dash Finals – Makenna Bogaard 1:00.75 (7th in heat 14th overall) & Mackenzie Gustafson 1:01.07 (8th in heat 15th overall) (Pella)
7:20 PM: Boys 400 Meter Dash Finals – Jacob Moats 51.92 (4th in heat 18th overall) (Knoxville); Lukas Steenhoek 51.34 (2nd in heat 13th overall) & Wade Pingel 52.61 (8th in heat 23rd overall) (Pella)

Friday, May 17, 2013

2:40 PM: Girls Distance Medley Relay Finals – Pella Girls 4:28.20 (6th overall)
3:20 PM: Boys 400 Meter Hurdles Finals – Kenny DuPre 56.51 (5th in heat, 15th overall) & Jordan Pingel 55.34 (1st in heat, 6th overall) (Same heat, Pella); Ryan Douglas (Knoxville) 54.03 (4th in heat, 4th overall) 
3:40 PM: Girls 400 Meter Hurdles Finals – Lydia VanEe (Pella) 1:07.29 (4th in heat, 4th overall)
4:00 PM: Boys 4 x 200 Meter Relay Finals – Pella Boys 1:29.58 (2nd in heat, 2nd overall)
4:30 PM: Girls 4 x 200 Meter Relay Finals – Pella Girls 1:46.45 (5th in heat, 8th overall)
4:30 PM: Boys Shot Put – Joe Stearns (Knoxville) 45 ft (official results pending)
4:30 PM: Girls Long Jump – Jessica Holterhaus (Pella) 15 ft 8 3/4 inches (official results pending)
5:00 PM: Boys 110 Meter Hurdles Prelims – Kenny DuPre (Pella) 15.88 (5th in heat, did not qualify for finals); Ryan Douglas (Knoxville) 15.35 (8th overall, qualified for finals)
5:40 PM: Boys Distance Medley Relay Finals – Pella 3:41.25 (5th in heat) & Knoxville 3:32.66 (1st in heat, 3rd overall) (Same Heat)
6:20 PM: Girls 4 x 100 Meter Relay Prelims – Pella Girls 49.92 (1st in heat, qualified for finals)
6:40 PM: Boys 4 x 100 Meter Relay Prelims – Pella Boys 43.63 (1st in heat, 3rd overall, qualified for finals)
7:00 PM: Girls 4 x 400 Meter Relay Prelims – Pella Girls 4:00.64 (1st in heat, 2nd overall, qualified for finals)
7:40 PM: Boys 4 x 400 Meter Relay Prelims – Knoxville 3:22.95 (2nd in heat, 2nd overall, qualified for finals) & Pella Boys 3:26.12 (2nd in heat, 6th overall, qualified for finals) (Two Different Heats)

Saturday, May 18, 2013

9:00 AM: Girls Sprint Medley Relay Finals – Pella Girls 1:51.10 (3rd in heat and overall)
10:30 AM: Boys 800 Meter Run Finals – Wick Cunningham (Knoxville) 1:56.74 (2nd in heat and overall); Wade Pingel (Pella) 1:57.18 (3rd in heat and overall)
12:25 PM: Boys 100 Meter Finals – Tanner Dunkin (Knoxville) 11.48 (3rd in heat and 4th overall) ; Chris Brodgen (Pella) 11.17 (2nd in heat and 2nd overall)
12:45 PM: Boys 110 Meter Hurdles Finals – Ryan Douglas (Knoxville) 15.55 (8th in heat and 7th overall)
1:45 PM: Boys 1600 Meter Run Finals – Evan Jones (Pella) 4:26.89 (9th overall); Wick Cunningham (Knoxville) 4:23.37 (6th overall)
3:05 PM: Girls 4 x 100 Meter Run Finals – Pella Girls 50.53 (1st in heat and 4th overall)
3:20 PM: Boys 4 x 100 Meter Run Finals – Pella Boys 44.04 (1st in heat 4th overall)
3:35 PM: Girls 4 x 400 Meter Run Finals – Pella Girls 3:58.82 (1st in heat and 2nd overall) New School Record
4:05 PM: Boys 4 x 400 Meter Run Finals – Pella Boys 3:23.50 (3rd overall), Knoxville Boys 3:21.68 (1st overall)

Pella Class 3A State Champions 46 total team points

Knoxville State Runner-up Class 3A 45 total team points