The One to Count On...

Mustangs Win Two Individual Titles in Bluejay Invitational

Posted: Monday, December 9th, 2013 at 5:59 am
Author: KNIA/KRLS Sports - Cory Houser

PCM’s wrestlers had a nice day on the mats on Saturday at Bondurant-Farrar. Two Mustang wrestlers came away with individual titles; Xavier Miller at 113 pounds and Lucas Rains at 182 each went 4 – 0 on their way to a championship in their weight class in the tournament. Eight other wrestlers placed in the top five. See a full list of PCM’s results below. The Mustangs will host Saydel for a dual meet next this Thursday.

Chace Palm (2-3) – 8th – Team Points: 2.0
106: Chace Palm (PCM) received a bye.
106: Jacob Powers (City High) won by pin over Chace Palm (PCM) 3:01.
106: Chace Palm (PCM) received a bye.
106: Logan Sears (Cedar Rapids Washington) won by tech fall over Chace Palm (PCM) 4:53 15-0.
106: Daniel Copeland (Dowling) won by pin over Chace Palm (PCM) 3:17.

Xavier Miller (4-0) – 1st – Team Points: 32.0
113: Xavier Miller (PCM) received a bye.
113: Xavier Miller (PCM) won by decision over Daniel Kelly (City High) 2-0.
113: Xavier Miller (PCM) won by decision over Justin Roespch (Saydel) 6-0.
113: Xavier Miller (PCM) won by major decision over Brandon Behle (Bondurant-Farrar) 11-3.

Tristan Clark (4-1) – 3rd – Team Points: 25.0
126: Tristan Clark (PCM) received a bye.
126: Tristan Clark (PCM) won by pin over Brandon Renaud (Bondurant-Farrar) 0:23.
126: Grant Sherman (Saydel) won by decision over Tristan Clark (PCM) 7-4.
126: Tristan Clark (PCM) won by pin over Jaret Probasco (South Tama) 0:51.
126: Tristan Clark (PCM) won by decision over Colton Chalupa (City High) 12-5.

Matt Chezik (3-2) – 5th – Team Points: 17.0
132: Matt Chezik (PCM) received a bye.
132: Matt Chezik (PCM) won by pin over Jake Thiessen (South Tama) 4:21.
132: Austin Moen (Saydel) won by pin over Matt Chezik (PCM) 3:11.
132: Brycen Carney (Ames) won in sudden victory 1 over Matt Chezik (PCM) 6-4.
132: Matt Chezik (PCM) won by major decision over Jake Thiessen (South Tama) 15-2.

James Maggard (2-3) – 8th – Team Points: 2.0
138: James Maggard (PCM) received a bye.
138: Even Bianchi (Collins-Maxwell-Baxter) won by decision over James Maggard (PCM) 6-4.
138: James Maggard (PCM) received a bye.
138: Matt Ackerman (Cedar Rapids Washington) won by pin over James Maggard (PCM) 3:10.
138: Derek Pottebaum (Bondurant-Farrar) won by pin over James Maggard (PCM) 3:17.

Ian Reed (4-1) – 3rd – Team Points: 25.0
145: Ian Reed (PCM) received a bye.
145: Ian Reed (PCM) won by pin over Austin Cameron (Bondurant-Farrar) 3:06.
145: Nic Jarvis (City High) won by major decision over Ian Reed (PCM) 17-4.
145: Ian Reed (PCM) won by injury default over Nick Behrendt (Boone) 0:00.
145: Ian Reed (PCM) won in sudden victory 1 over Abdul Delati (Waukee) 10-8.

Skyler Koder (2-3) – 6th – Team Points: 11.5
152: Skyler Koder (PCM) received a bye.
152: Skyler Koder (PCM) won by tech fall over Ali Omar (City High) 5:53 20-4.
152: Tucker Ksiazek (Bondurant-Farrar) won by decision over Skyler Koder (PCM) 7-0.
152: Ben McLuen (Dowling) won by decision over Skyler Koder (PCM) 10-6.
152: Ali Omar (City High) won by decision over Skyler Koder (PCM) 5-4.

Luke Cummings (3-2) – 4th – Team Points: 21.0
160: Luke Cummings (PCM) received a bye.
160: Luke Cummings (PCM) won by pin over Caleb Rogers (Ames) 0:27.
160: Cole Bailey (Bondurant-Farrar) won by pin over Luke Cummings (PCM) 0:40.
160: Luke Cummings (PCM) won by major decision over Myles Russell (Waukee) 18-6.
160: Bailey Chyma (South Tama) won by pin over Luke Cummings (PCM) 4:47.

Ron Marshall (3-2) – 4th – Team Points: 22.0
170: Ron Marshall (PCM) received a bye.
170: Ron Marshall (PCM) won by pin over Tyler Burkle (Cedar Rapids Washington) 1:52.
170: Jake Sherman (Saydel) won by decision over Ron Marshall (PCM) 10-5.
170: Ron Marshall (PCM) won by pin over Dylan Kalinay (South Tama) 1:40.
170: Kane Springis (Boone) won by decision over Ron Marshall (PCM) 9-2.

Lucas Rains (4-0) – 1st – Team Points: 34.0
182: Lucas Rains (PCM) received a bye.
182: Lucas Rains (PCM) won by pin over Mike Briggs (Bondurant-Farrar) 1:35.
182: Lucas Rains (PCM) won by major decision over Brice Wilson (Boone) 9-0.
182: Lucas Rains (PCM) won by decision over Kyle Llewellyn (South Tama) 8-6.

Jaret Maggart (4-2) – 5th – Team Points: 16.0
195: Jaret Maggart (PCM) received a bye.
195: William Hayes (Ames) won by decision over Jaret Maggart (PCM) 14-8.
195: Jaret Maggart (PCM) received a bye.
195: Jaret Maggart (PCM) won by pin over Jon Handley (Bondurant-Farrar) 1:06.
195: Ryan Dighton (Boone) won by pin over Jaret Maggart (PCM) 0:51.
195: Jaret Maggart (PCM) won by pin over Rodney Harris (Dowling) 5:25.

Brandon Charls (4-2) – 5th – Team Points: 16.0
220: Brandon Charls (PCM) received a bye.
220: Tyler Stocker (Saydel) won by forfeit over Brandon Charls (PCM) .
220: Brandon Charls (PCM) received a bye.
220: Brandon Charls (PCM) won by forfeit over Forfeit Forfeit () .
220: Harrison Townsend (Ames) won by major decision over Brandon Charls (PCM) 11-3.
220: Brandon Charls (PCM) won by injury default over Forfeit Forfeit () 0:00.

Trent Malone (4-2) – 5th – Team Points: 12.0
285: Trent Malone (PCM) received a bye.
285: Garrett Hoskey (South Tama) won by pin over Trent Malone (PCM) 4:56.
285: Trent Malone (PCM) received a bye.
285: Trent Malone (PCM) received a bye.
285: Bryce Dunham (Waukee) won by pin over Trent Malone (PCM) 1:44.
285: Trent Malone (PCM) won by pin over Garrett Hoskey (South Tama) 2:24.