- KNIA / KRLS - http://www.kniakrls.com -

Mustangs Win Own Wrestling Invitational

Posted By Sports On January 13, 2014 @ 6:00 am In Today’s Local Sports | Comments Disabled

PCM’s wrestlers ended up winning their own tournament this past Saturday. The Mustangs finished with 177 points as a team, Knoxville came in second with 169, Pella was eighth at 102 and Pleasantville finished ninth with 81.5. Pella had two wrestlers finish in first place in their weight class, including Levi Azinger and Jake Speltz. Seven of the Panthers’ grapplers were in the top three, and the Mustangs had five in the top three, including one champion: Tristan Clark. You can see full results below.

Pella Individual results:
Ethan Speltz – (3rd); Chase Petty (2nd); Levi Azinger (1st); Jake Speltz (1st); Ashton Messer (4th); Keegan Poole (7th)

Pleasantville Individual results:
Griffin McBride (4th); Buddy Felt (6th); Sawyer Phillips (5th); Max Johnson (6th); Zach Squires (8th); Joe Kauffman (5th); Ryan Bacon (2nd); James Haberling (4th)

Knoxville Individual Results:
106: Ben Wooldridge (5th place)
120: Skylar Cunningham (2nd)
138: Kieran Robuck (3rd)
145: Nolan Crossett (2nd)
152: Kevin Woodhouse (7th)
160: Tyler Chatterton (2nd)
170: Jared McClung (7th)
182: Jac Agan (3rd)
195: Travis Poffenbarger (3rd)
220: Brock Caviness (3rd)
HWT: Connor Crozier (7th)

Results for PCM @ PCM Mustang Invitational on 01/11/2014.

Chace Palm (1-2) – 8th – Team Points: 6.0
106: Ethan Speltz (Pella) won by pin over Chace Palm (PCM) 0:54.
106: Chace Palm (PCM) won by pin over Kyle Dooley (Chariton) 1:23.
106: Jordan Watts (Carlisle) won by decision over Chace Palm (PCM) 7-0.

Xavier Miller (2-2) – 4th – Team Points: 16.0
120: Xavier Miller (PCM) won by pin over Buddy Felt (Pleasantville) 1:14.
120: Skylar Cunningham (Knoxville) won by pin over Xavier Miller (PCM) 2:57.
120: Xavier Miller (PCM) won by pin over Corey Harden (Saydel) 2:22.
120: Mathew Shuka (Gilbert) won by decision over Xavier Miller (PCM) 12-9.

Tristan Clark (3-0) – 1st – Team Points: 27.0
126: Tristan Clark (PCM) won by pin over Dallas Price (Moravia) 0:48.
126: Tristan Clark (PCM) won by pin over Caden Dunsbergen (Lynnville-Sully) 1:18.
126: Tristan Clark (PCM) won by major decision over Chase Petty (Pella) 8-0.

James Maggard (0-3) – 8th – Team Points: 0.0
138: Wyatt Rhoads (Gilbert) won by pin over James Maggard (PCM) 2:54.
138: Sawyer Phillips (Pleasantville) won by tech fall over James Maggard (PCM) 0:00 15-0.
138: Chance Scearcy (Pekin) won by pin over James Maggard (PCM) 4:25.

Ian Reed (3-1) – 3rd – Team Points: 18.0
145: Ian Reed (PCM) won by pin over Will Dunsbergen (Colfax-Mingo) 1:32.
145: Nolan Crossett (Knoxville) won by major decision over Ian Reed (PCM) 12-2.
145: Ian Reed (PCM) won by pin over Chandler Nuemann (Gilbert) 1:11.
145: Ian Reed (PCM) won by decision over Brody Harrison (Saydel) 9-3.

Luke Cummings (3-1) – 2nd – Team Points: 24.0
152: Luke Cummings (PCM) won by pin over Payton Scandridge (Lynnville-Sully) 0:21.
152: Luke Cummings (PCM) won by pin over Corey Denning (Saydel) 3:34.
152: Luke Cummings (PCM) won by pin over Gunnar Miller (Moravia) 1:09.
152: Jake Speltz (Pella) won by decision over Luke Cummings (PCM) 8-2.

Jade Coleman (3-2) – 5th – Team Points: 14.0
160: Jade Coleman (PCM) won by pin over Tate Petty (Pella) 1:12.
160: Connor Grgurich (Chariton) won by decision over Jade Coleman (PCM) 6-5.
160: Jade Coleman (PCM) won by pin over Tyler Copeland (Pekin) 2:47.
160: Dylan Coffin (Saydel) won by pin over Jade Coleman (PCM) 2:20.
160: Jade Coleman (PCM) won by pin over Cody Brodka (Colfax-Mingo) 1:58.

Ron Marshall (2-2) – 4th – Team Points: 14.0
170: Ron Marshall (PCM) won by pin over Andrew Burnett (Carlisle) 5:23.
170: Jake Sherman (Saydel) won by pin over Ron Marshall (PCM) 4:52.
170: Ron Marshall (PCM) won by decision over Joe Kauffman (Pleasantville) 8-6.
170: Andrew Burnett (Carlisle) won by decision over Ron Marshall (PCM) 4-3.

Lucas Rains (2-1) – 2nd – Team Points: 22.0
182: Lucas Rains (PCM) won by pin over Blake Poush (Chariton) 1:50.
182: Lucas Rains (PCM) won by pin over Christian Harder (Gilbert) 3:29.
182: Damon Piatt (Carlisle) won by pin over Lucas Rains (PCM) 3:45.

Jaret Maggard (2-1) – 2nd – Team Points: 22.0
195: Jaret Maggard (PCM) won by pin over Hunter Jesse (Saydel) 1:29.
195: Jaret Maggard (PCM) won by pin over Tyler Knapp (Moravia) 1:00.
195: Kelly Pierce (Gilbert) won by pin over Jaret Maggard (PCM) 0:37.

Brandon Charls (2-2) – 5th – Team Points: 13.0
220: Brandon Charls (PCM) won by pin over Cooper Scandridge (Lynnville-Sully) 0:49.
220: Ryan Bacon (Pleasantville) won by pin over Brandon Charls (PCM) 5:52.
220: Trevin Nance (Chariton) won by decision over Brandon Charls (PCM) 5-3.
220: Brandon Charls (PCM) won by pin over Cody Hutchins (Carlisle) 2:24.

Trent Malone (0-2) – DNP – Team Points: 0.0
285: James Haberling (Pleasantville) won by decision over Trent Malone (PCM) 2-0.
285: Eli Harris (Gilbert) won by decision over Trent Malone (PCM) 1-0.


Article printed from KNIA / KRLS: http://www.kniakrls.com

URL to article: http://www.kniakrls.com/2014/01/mustangs-win-own-wrestling-invitational/

Copyright © 2009 KNIA/KRLS. All rights reserved.