The One to Count On...

Mustangs on the Bubble for Team Standings, Get Six Individuals to Districts

Posted: Monday, February 10th, 2014 at 5:59 am
Author: KNIA/KRLS Sports - Cory Houser

PCM wrestling coach, Cory Waddell’s text message read, “I said a good day would be six, so we had a good day.” The six he’s referring to is the number of his wrestlers that qualified for the district tournament this Saturday. Chace Palm, Xavier Miller, Tristan Clark, Lucas Rains, Ron Marshall and Brandon Charls were the six Mustangs to advance to the Albia district. Charls at 220 and Miller at 113 each won their weight classes and will try to carry that momentum through to next weekend with a trip to the Wells Fargo Arena and the Class 2A state tournament on the line. Full results can be found below.

106 – Chace Palm (11-19) placed 2nd and scored 18.00 team points.
Quarterfinal – Chace Palm (Pcm, Monroe) 11-19 received a bye () (Bye)
Semifinal – Chace Palm (Pcm, Monroe) 11-19 won by fall over Kyle Dooley (Chariton) 8-20 (Fall 0:17)
1st Place Match – Kyle Sinnott (Albia) 32-12 won by fall over Chace Palm (Pcm, Monroe) 11-19 (Fall 1:26)
2nd Place Match – Chace Palm (Pcm, Monroe) 11-19 won by rule over Kyle Dooley (Chariton) 8-20 (RULE)

113 – Xavier Miller (31-4) placed 1st and scored 24.00 team points.
Quarterfinal – Xavier Miller (Pcm, Monroe) 31-4 received a bye () (Bye)
Semifinal – Xavier Miller (Pcm, Monroe) 31-4 won by fall over Broc Johnson (Chariton) 2-1 (Fall 1:10)
1st Place Match – Xavier Miller (Pcm, Monroe) 31-4 won by fall over Tyeson VanWyngarden (Knoxville) 4-12 (Fall 0:40)

120 – Reece Broderson (5-12) placed 4th and scored 9.00 team points.
Quarterfinal – Reece Broderson (Pcm, Monroe) 5-12 received a bye () (Bye)
Semifinal – Skylar Cunningham (Knoxville) 28-15 won by fall over Reece Broderson (Pcm, Monroe) 5-12 (Fall 0:41)
3rd Place Match – Aaron McDonough (Chariton) 8-14 won by fall over Reece Broderson (Pcm, Monroe) 5-12 (Fall 2:38)

126 – Tristan Clark (33-8) placed 2nd and scored 18.00 team points.
Quarterfinal – Tristan Clark (Pcm, Monroe) 33-8 received a bye () (Bye)
Semifinal – Tristan Clark (Pcm, Monroe) 33-8 won by decision over Walker Henderson (Davis County, Bloomfield) 34-12 (Dec 7-0)
1st Place Match – Shadow Leshen (Albia) 54-0 won by major decision over Tristan Clark (Pcm, Monroe) 33-8 (MD 20-9)
2nd Place Match – Tristan Clark (Pcm, Monroe) 33-8 won by fall over Noah Coatney (Centerville) 15-18 (Fall 3:15)

132 – Matt Chizek (8-8) placed 4th and scored 9.00 team points.
Quarterfinal – Matt Chizek (Pcm, Monroe) 8-8 received a bye () (Bye)
Semifinal – Sawyer Atwell (Chariton) 14-14 won by major decision over Matt Chizek (Pcm, Monroe) 8-8 (MD 18-4)
3rd Place Match – Colin McNeill (Knoxville) 8-4 won by fall over Matt Chizek (Pcm, Monroe) 8-8 (Fall 5:37)

138 – James Maggard (2-22) placed 6th and scored 4.00 team points.
Quarterfinal – Blake Lawless (Albia) 47-10 won by fall over James Maggard (Pcm, Monroe) 2-22 (Fall 1:46)
Cons. Semi – James Maggard (Pcm, Monroe) 2-22 received a bye () (Bye)
5th Place Match – Treye Rinehart (Centerville) 11-19 won by major decision over James Maggard (Pcm, Monroe) 2-22 (MD 16-4)

145 – Ian Reed (27-13) placed 6th and scored 4.00 team points.
Quarterfinal – Kale Baird (Davis County, Bloomfield) 23-9 won by major decision over Ian Reed (Pcm, Monroe) 27-13 (MD 16-7)
Cons. Semi – Ian Reed (Pcm, Monroe) 27-13 received a bye () (Bye)
5th Place Match – Devin Harberts (Chariton) 16-8 won by major decision over Ian Reed (Pcm, Monroe) 27-13 (MD 20-9)

152 – Luke Cummings (30-10) placed 3rd and scored 14.00 team points.
Quarterfinal – Luke Cummings (Pcm, Monroe) 30-10 won by fall over Kade Warren (Centerville) 4-23 (Fall 0:53)
Semifinal – Tyler Nance (Chariton) 20-10 won by decision over Luke Cummings (Pcm, Monroe) 30-10 (Dec 9-4)
3rd Place Match – Luke Cummings (Pcm, Monroe) 30-10 won by decision over Dylan Henderson (Davis County, Bloomfield) 37-10 (Dec 4-2)
2nd Place Match – Tyler Nance (Chariton) 20-10 won by rule over Luke Cummings (Pcm, Monroe) 30-10 (RULE)

160 – Jade Coleman (23-13) placed 6th and scored 4.00 team points.
Quarterfinal – Connor Grgurich (Chariton) 25-21 won by fall over Jade Coleman (Pcm, Monroe) 23-13 (Fall 5:51)
Cons. Semi – Jade Coleman (Pcm, Monroe) 23-13 received a bye () (Bye)
5th Place Match – Grant Walker (Centerville) 12-24 won by decision over Jade Coleman (Pcm, Monroe) 23-13 (Dec 9-4)

170 – Ron Marshall (32-12) placed 2nd and scored 20.00 team points.
Quarterfinal – Ron Marshall (Pcm, Monroe) 32-12 received a bye () (Bye)
Semifinal – Ron Marshall (Pcm, Monroe) 32-12 won by fall over Evan Havick (Chariton) 16-20 (Fall 1:23)
1st Place Match – Dalton Folkerts (Albia) 50-3 won by fall over Ron Marshall (Pcm, Monroe) 32-12 (Fall 1:11)
2nd Place Match – Ron Marshall (Pcm, Monroe) 32-12 won by fall over Jared McClung (Knoxville) 14-25 (Fall 1:29)

182 – Lucas Rains (35-5) placed 2nd and scored 18.00 team points.
Quarterfinal – Lucas Rains (Pcm, Monroe) 35-5 received a bye () (Bye)
Semifinal – Lucas Rains (Pcm, Monroe) 35-5 received a bye () (Bye)
1st Place Match – Jac Agan (Knoxville) 30-17 won by fall over Lucas Rains (Pcm, Monroe) 35-5 (Fall 2:27)
2nd Place Match – Lucas Rains (Pcm, Monroe) 35-5 won by fall over Zach Armstrong (Albia) 1-4 (Fall 0:23)

195 – Jaret Maggard (18-17) placed 3rd and scored 12.00 team points.
Quarterfinal – Jaret Maggard (Pcm, Monroe) 18-17 received a bye () (Bye)
Semifinal – Travis Poffenbarger (Knoxville) 24-14 won by fall over Jaret Maggard (Pcm, Monroe) 18-17 (Fall 5:24)
3rd Place Match – Jaret Maggard (Pcm, Monroe) 18-17 received a bye () (Bye)
2nd Place Match – Travis Poffenbarger (Knoxville) 24-14 won by rule over Jaret Maggard (Pcm, Monroe) 18-17 (RULE)

220 – Brandon Charls (22-15) placed 1st and scored 22.00 team points.
Quarterfinal – Brandon Charls (Pcm, Monroe) 22-15 received a bye () (Bye)
Semifinal – Brandon Charls (Pcm, Monroe) 22-15 won by fall over Jacob West (Albia) 19-25 (Fall 4:00)
1st Place Match – Brandon Charls (Pcm, Monroe) 22-15 won by decision over Brock Caviness (Knoxville) 16-23 (Dec 10-8)

285 – Trent Malone (13-24) placed 4th and scored 9.00 team points.
Quarterfinal – Trent Malone (Pcm, Monroe) 13-24 received a bye () (Bye)
Semifinal – Trevin Nance (Chariton) 13-21 won by decision over Trent Malone (Pcm, Monroe) 13-24 (Dec 7-0)
3rd Place Match – Dylan Perkins (Albia) 4-6 won by decision over Trent Malone (Pcm, Monroe) 13-24 (Dec 2-0)